A hazai urbánus térségek és a rekreációs terek összefüggései
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.4392Palavras-chave:
rekreáció, urbanizáció, urbánus terek, idegenforgalmi terek, rekreációs terekResumo
A magyarországi urbánus tereket a bennük lejátszódó sajátos földrajzi folyamatok határozzák meg, jelentős területi eltéréseket eredményezve. A sajátosságok egyaránt adódnak a településszerkezet – történelem során bekövetkezett – változásaiból, a gazdasági, infrastrukturális és környezeti adottságokból és a társadalmi jellemvonásokból. Az urbánus terekben ezek a tényezők a „modernizált” életkörülmények kiteljesedését eredményezték. Ennek a folyamatnak a rekreációs terek és tevékenységek egyre fontosabb elemét képezik. Az urbánus terek területi különbségeihez igazodva a szabadidős terek megjelenési formái is jelentős eltéréseket mutatnak. A Dunántúlon és Észak-Magyarország területén, ahol jellemző a kis- és középvárosok dominanciája, inkább a település környéki aktív terek (települések közigazgatási határain kívüli terek) szerepe hangsúlyozható (pl.: Miskolc-Mályi, Sopron-Fertőrákos). Itt a rekreációs tevékenységek motivációját főként a természeti vonzerők képezik. Az Alföld térségében – ahol a nagyvárosok nagyobb szerephez jutnak – inkább a települések közigazgatási területein belül alakulnak ki a rekreációs zónák (pl.: Debrecen-Nagyerdő). Itt a motiváció oldaláról a kulturális- és speciális adottságok nagyobb szerephez jutnak. Természetesen ezeken a területeken nem hagyhatók figyelmen kívül a településföldrajzi sajátosságokból adódó rekreációs zónák (pl.: Nyíregyháza környéki bokortanyák) sem, ahol a természeti vonzerők motiváló szerepe erőteljesebben érvényesül. Az Alföld speciális jelenségei jórészt az egykori mezővárosi fejlődéssel magyarázhatók, amely folyamatok teljesen más irányba terelték annak urbanizációját. Az eltérő fejlődési pályához a helyi társadalom rekreálódási igényei is igazodnak. Ezt bizonyítja a „második otthonok” és a hobbi tanyák dominanciája az említett területen.
Referências
A közép-magyarországi régió rekreáció struktúraterve, 2002. Budapest.
Aubert A. 2007: Urbanizációs folyamatok és rekreációs életterek összefüggései. In.: Csorba P., Fazekas I. (szerk.): Tájkutatás – Tájökológia. Dialóg Campus Kiadó, Pécs.
Becsei J. 1999: Nagyvárosi fejlődés és falusi átalakulás. Ipszilon Kiadó, Békéscsaba.
Beluszky P. 1999: Magyarország településföldrajza. Dialóg Campus Kiadó, Budapest-Pécs.
Capot-Rey M. 1947: Géographie de la circulation sur les continents. Coll. Géographie humaine, n. 20. Paris.
Csatári B. 2000: A vidéki sokszínûség és a magyar területfejlesztési kistérségek. In: Integrált vidékfejlesztés. Falukonferencia MTA RKK Pécs, pp. 441–450.
Csatári B. 2004: A magyarországi vidékiségről, annak kritériumairól és krízisjelenségeiről. Területi statisztika 44: 532–543.
Csordás L. 1993: Szabadidő-lakások az Alföldön. In: Tér és társadalom 7: 77–103. https://doi.org/10.17649/TET.7.3-4.284
Czene Zs., Jávor K. 2006: A tanyák: XXI. századi végváraink. Helyzetkép a homokháti tanyákról. Falu (különszám): 13–25.
Enyedi Gy. 1996: Regionális folyamatok Magyarországon. Akadémiai Kiadó, Budapest.
Gräf P. 1981: Freizeitwohnsitze und Kommunalpolitik. In: Archiv für Kommunalwissenschaften, 1. Hjbd, 86–100. Stuttgart.
Kiemstedt H. 1967: Zur Bewertung der Landschaft für die Erholung. – Beiträge zur Landespflege. Sonderheft Stuttgart.
Kőszegfalvy Gy. 2004: A magyarországi településrendszer a 21. század elején, a városi-urbánus térségek. In: Dövényi Z. és Schweitzer F. (szerk.): A földrajz dimenziói. TIMP Kft., Pécs, pp. 23-31.
Kraftné S. G. 1993: A városkörnyéki rekreációs övezetek kialakulása és környezeti problémái Magyarországon. Specima Geograpica 3: 35–41.
KSH Területi Számjelrendszere 2003. Budapest. Magyar Turizmus Rt. 1997: Vonzerőleltár. Budapest.
Martonné Erdős K. 1992: A miskolciak városkörnyéki rekreációja. Földrajzi Közlemények 116: 143–162.
Mendöl T. 1963: Általános településföldrajz. Akadémiai Kiadó, Budapest, 576. p
Somogyi S. 1987: Magyarország természeti adottságainak idegenforgalmi szempontú értékelése. Elmélet, módszer, gyakorlat. MTA FKI, Budapest.
Tóth J. 1988: Urbanizáció az Alföldön. Területi és Települési Kutatások 3. Akadémiai Kiadó, Budapest.
Capot-Rey M. 1947: Géographie de la circulation sur les continents. Coll. Géographie humaine, n. 20. Paris.
Downloads
Publicado
Edição
Seção
Licença
Copyright (c) 2007 Hegedüs Veronika
Este trabalho está licenciado sob uma licença Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).