Aktuális szám

Évf. 22 Szám 2 (2024)
					View Évf. 22 Szám 2 (2024)
Megjelent: 2024-12-29

Cikkek

  • A fehér akác (Robinia pseudoacacia L.) és a mirigyes bálványfa (Ailanthus altissimus (Mill.) Swingle) térhódítása a lébényi Tölgy-erdőben

    Bende Attila, Bartha Dénes, László Richárd
    3-19
    DOI: https://doi.org/10.56617/tl.5918
  • A kétegyházi Török-halom botanikai vizsgálata

    Csathó András István, Czukor Péter, Sümegi Pál, Bede Ádám
    20-42
    DOI: https://doi.org/10.56617/tl.5553
  • Vadrágás hatása az akácok versenyképességére egy mérsékelt égövi tölgyesben

    Fehér Ádám, Centeri Csaba, Keller Boglárka, Katona Krisztián
    43-62
    DOI: https://doi.org/10.56617/tl.6535
  • A klímaváltozás vízmérlegre gyakorolt hatásának előrejelzése egy gyepborítású tesztparcellán

    Herceg András, Kalicz Péter, Gribovszki Zoltán
    43-66
    DOI: https://doi.org/10.56617/tl.4871
  • Érintett ágazatok álláspontja a Kolon-tó környékén egyes idegenhonos mézelő inváziós növényfajok vonatkozásában

    Meinhardt Sarolta, Czóbel Szilárd, Ábrám Örs, Morvai Edina, Tormáné Kovács Eszter
    67-84
    DOI: https://doi.org/10.56617/tl.6537
  • A lokáció, az irány és a távolság összefüggéseinek vizsgálata az inváziós fajok tömegességére kiskunsági élőhely-helyreállítási kísérletek táji környezetében

    Sáradi Nóra, Reis Bruna Paolinelli, Csákvári Edina, Csonka Anna Cseperke, Vörös Márton, Verbényiné Neumann Krisztina, Török Katalin, Halassy Melinda
    85-100
    DOI: https://doi.org/10.56617/tl.6554
  • Kecskékkel történő hosszútávú legeltetés hatása a vegetáció természetességi állapotára és gazdasági értékére északi-középhegységi gyepekben

    Turcsányi-Járdi Ildikó, Balogh Petra, Bajnok Márta
    101-122
    DOI: https://doi.org/10.56617/tl.5927
Az összes folyóiratszám megtekintése

Köszöntjük a Tájökológiai Lapok honlapján!

A környezetünkben bekövetkezett változások egyre sürgetőbben igénylik figyelmünket. A jövő szelét is érezve rendkívül fontos a közvetlen környezetünket megváltoztató folyamatokat minél jobban megismerni, minél többet tudni a törvényeiről és minél gazdagabb ismeretanyaggal rendelkezni a változások jövőbeli hatásairól.

Ez a figyelem viszont elképzelhetetlen a természetet, a környezetünket komplexebb módon is figyelemmel kísérő tudományos nyomon követése nélkül. Ez az oknyomozó, ismeretanyagot gyűjtő, adathalmozó és a válaszra váró figyelem nélkülözhetetlen eleme annak a folyamatnak, aminek megismerése fontos a kíváncsi, de a környezete iránt felelős és jövőjét is féltő ember számára.

Jelen világunkban új tudományterületek alakulnak ki. Az alapkutatások tovább fejlődtek, és a környezetünket egységesebben kezelni akaró területek is lendületes kibontakozásnak indulnak. Ezekben a munkákban a táj megismerése, védelme, szerepe jelentősen megnőtt.

A tájökológia mint szintetizáló tudáson alapuló tudományterület és a hozzá szorosan kapcsolódó diszciplínák fejlődésében – alapvetően a táj egészével kapcsolatos kutatásokban – kíván közreműködni 2003-ban indult folyóiratunk. Lapunkban lehetőséget kínálunk a kutatók új eredményeinek megjelentetésére, magyar vagy világnyelven történő publikálásra. Olyan áttekintő tanulmányokat, összefoglaló munkákat is szívesen látunk, amelyek segítséget jelenthetnek a tudományos eligazodásban.

A szakterület tudományos fórumain elhangzott előadások kivonatait vagy összefoglalóit is közreadjuk, szándékaink szerint segítve ezzel a gyorsabb információáramlást, a tudományos tájékoztatást és az együttműködéshez szükséges partnerek munkáinak bemutatását, felsorakoztatását.
A kéziratok befogadásánál a tudományterület a meghatározó, és nem a földrajzi hovatartozás. A földrajzi határok nem jelenthetnek akadályt – különösen a Kárpát-medence térségében –, ezért megkülönböztetett figyelemmel várjuk a határainkon túli írásokat is.

Folyóiratunk létrehozásában sokat segített az a szakmai igény, amely sokszor a mostani lehetőségekhez képest – az eredmények közlése érdekében – több fórumot kíván teremteni. Az évente kétszer megjelenő Tájökológiai Lapokban közölt cikkek eddigi száma és minősége alapján reméljük, hogy hozzájárulunk a tájökológia további fejlődéséhez.

A főszerkesztő: Dr. habil. Centeri Csaba