Zöld(?) mustra
Kulcsszavak:
szabadtér, zöldút, zöldövezet, zöldstruktúra, tájépítészeti definiciókAbsztrakt
A rendszerváltás óta jelentős társadalmi és területhasználati változások figyelhetők meg Magyarországon. Az átalakulás a nyugat-dunántúli s a főváros környéki területeken a legszembetűnőbb. A „fejlődés” újabb és újabb igényeket hívott, s hív napvilágra, eddig nem létező elvárásokat támasztva többek között a tájépítészet szakterületével szemben is. A szakma, válaszolva a kihívásokra, megkezdte saját belső megújítását. Ez leginkább a szakmai nyelvhasználat újraértelmezésében, új definíciók, fogalmak megjelenésében érhető tetten. A szakmán belüli különböző szakterületek időben más-más ritmusban reformálják, reformálták
az általuk definiált, szempontjaiknak megfelelő rendszereket, ezért az aktuális meghatározások nem mindig alkotnak egységes egészet a teljes szakmai spektrumot lefedően. A zöld mustra célja a definíciók egybegyűjtése, egységes szemléletű vizsgálata, hierarchiájuk esetleges finomhangolása, vagy egyes definíciós űrök lefedésének kísérlete.
Hivatkozások
2005. évi LXIV. törvény a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Tervéről, III. Fejezet 13.§
Ahern, J. (1995): 'Greenways as a planning strategy'. Lands cape and urban planning, Volume 33 Nos (October), pp. 1-3.
Ann Carol Werquin (Szerk) et al, (2005): Green structure an urban plán ning - final report, COST Action Cl 1, ESF COST Office
Csemez A. (2001): VI. 3. Dél-Budakörnyéki Zöld Öv (Green Belt) pilot projekt: Zöldfolyosó-rendszer (Greenway System) kialakítása (tanulmány),
SZIE Tájtervezési és Területfejlesztési Tanszék, Budapest
Greater London Authority [2004]: Guide to Preparing Open Space Strategies, The London Plan - Spatial Development Strategy tor Greater London, p. 13.
Gyulai I. (1996): Ökológiai folyosók, zöld folyosók: tisztázatlan fogalmak a biológiai változatosság megőrzésének stratégiájában. Természet Világa, 1996/11. különszám pp. 41 43.
Jámbor I., Szilágyi Kinga (1996): Zöldfelületrendezés, Budapest, BCE TK KTT p. 1.
Jámbor I. (2000): Kertépítészeti tér, szabad tér, zöld tér. Tájépítészet 1(1) pp. 8-11.
Klaus-Jürgen Evert Hrsg. (2001): Lexikon Landschaft und Stadtplanung, IFLA - Springer Berlin
Kovács I. (szerk.) (1998): Országos Településrendezési és Építési Követelmények, Budapest, Építésügyi Tájékoztatási Központ Kft,, p. 19.
Nagy I.R. (2004): A hálózatok csapdájában: Ökológiai hálózat zöldhálózat. BKAE Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszék, Budapest (kézirat) p. 30.
Ongjerth R. (szerk.) (1998): A szuburbanizációs lakáskérdes megoldásának vizsgálata. Zöldövezet (zöld gyűrű, zöld ék) létrehozása és fenntartása az angol Green Beit rendszer tapasztalatainak figyelembevételével, elemző tanulmány. Budapest, Stúdió Metropolitana
Urbanisztikai Kutató Központ Kht. p. 54.
Szabadtér konferencia, 2000 Debrecen
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Almási Balázs
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).