Zöldútfejlesztési lehetőségek felhagyott vasútvonalak mentén
Tájépítész-hallgatók ötlettervei a Biatorbágyi régi vasút környezetére
Kulcsszavak:
zöldút, zöldúttervezés, BiatorbágyAbsztrakt
Zöldutak2 kialakítása – az amerikai és az európai példákat tekintve – történhet civil kezdeményezéssel és/vagy tájépítészeti tervezéssel. Elsődleges cél mindkét esetben olyan, többféle, nem motorizált, tehát környezetbarát használatra alkalmas úthálózatok kijelölése illetve kiépítése, amelyek környezeti ártalmaktól és veszélyektől mentes vagy minél kevésbé terhelt területeken futnak, s így jó lehetőséget jelentenek az egészséges környezetben való mozgásra és szabadtéri pihenőhelyek kialakítására. Biatorbágy önkormányzata 2012 őszén kérte fel a Budapesti Corvinus Egyetem Kert- és Szabadtér-tervezési Tanszékét, hogy a város központjához tartozó régi vasúti nyomvonal környezetének tájépítészeti fejlesztéséről egy hallgatói tervezői műhelygyakorlatot szervezzen. Nem volt véletlen a szakmai egymásra találás, hiszen a téma több szálon kapcsolódik a karon folyó zöldhálózat-, zöldfolyosó- és zöldútfejlesztéssel kapcsolatos kutatásokhoz.
A megfogalmazott eredmények alátámasztják tehát a további, különféle léptékű zöldúttervezési kutatások céljait, valamint hosszabb távon a Zsámbéki-medencében alakuló zöldúthálózat, s azon belül Biatorbágy zöldfelületi fejlesztésének részévé válhatnak.
Hivatkozások
Balázs ALMÁSI: Zöld (?) mustra. in. 4D Tájépítészeti és Kertművészeti folyóirat No.2. 2006
Balázs ALMÁSI: A zöldhálózat tervezés metodikai fejlesztése Budapest peremkerületének példáján, doctoral thesis, Budapest, 2007
Péter István BALOGH: A szabadterek szerepváltozása a nagy európai városmegújításokban (doctoral thesis), Corvinus University of Budapest , p.96, 2004.
Judit BÁRCZINÉ KAPOVITS: A zöldúttervezés tájépítészeti keretei a zsámbéki-medence példáján.V. Magyar Tájökológiai Konferencia, Sopron 2012.
Bárcziné Kapovits Judit - Zöldutak lehetséges szerepe a táj- és településtervezésben - a zöldút fogalom tervezéstörténeti áttekintése alapján. in: 4D Tájépítészeti és Kertművészeti folyóirat No.24. 2011
A. CSEMEZ - L. KOLLÁNYI - K. KOVÁCS - E. ROSIVALL - A. SALLAY : Zöldfolyosórendszer kialakítása, Dél-Budakörnyéki Zöldöv pilot projekt . SzIE, Tájtervezési és Területfejlesztési Tanszék, Budapest, 2000
Fejér Európa Kft, 2008-2009
Dóra HUTTER: Budapest zöldfelületi rendszerének megújítása barnamezős területek rehabilitációjával. Élhető Települési Táj Tudományos Közlemények és Értekezések, Corvinus University Budapest, 2012. p. 153-162.
Megyeri Szabolcs: A faluközponttól a forrásig. Szakdolgozat. Budapesti Corvinus Egyetem, 2005
Lajos PALOVICS editor : Biatorbágy ezer éve, Helytörténeti Krónika, 2002
Ágnes SALLAY - Judit BÁRCZINÉ KAPOVITS: Greenway=Zöldút, in: Tájtervezés és területfejlesztés, University notes, Budapest, 2011.
Tarján M. Tamás: Matuska Szilveszter felrobbantja a biatorbágyi viaduktot (http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1931_szeptember_13_ matuska_szilveszter_felrobbantja_a_biatorbagyi_viaduktot/)
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Hutter Dóra, Almási Balázs, Bárcziné Kapovits
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).