Virághasználati szokások az újirázi parasztkertekben
Kulcsszavak:
virághasználat, parasztkertAbsztrakt
A parasztkertekkel foglalkozó kutatások a tájépítészet és a néprajz határterületén helyezkednek el. Tágabban értelmezve a parasztkert fogalmát, ide sorolhatunk minden olyan falusi zöldfelületet, amely a hagyományos paraszti életforma részeként alakult ki, úgy mint a falusi temetők, templomkertek, illetve a virágos kiskertek, gazdasági udvarok. A tájépítészet a települési zöldfelületek tervezése és a népi műemlékek környezetrendezése kapcsán foglalkozik részletesebben e témakörrel. A Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Karán készült diplomamunkák, valamint Péntek György és Szilágyi Dezső magyar parasztkertekkel foglalkozó írása jól mutatja a tájépítészeti kutatások ezen irányvonalát.
Hivatkozások
G. Tar Imola: Újirázi „parasztkertek" tájépítész és etnográfus szemmel. Líppay János - Ormos Imre - Vas Károly Tudományos Ülésszak 2005. konferencia kiadvány 50. p.
Magyar Néprajzi Lexikon 'virágoskert' címszava, V. kötet, Budapest, 1992.
Péntek György – Szilágyi Dezső: Magyar parasztkertjeink. Műemlékvédelem. XXII. (1978) 4. 342–346. p.
Péntek János – Szabó Attila: Kerti virágok és dísznövények Kalotaszegen. In Népismereti Dolgozatok. Bukarest 1980. 100–114. p.
P. Madár Ilona: Magyarrétfalu virágkultúrája. Néprajzi Látóhatár. VI. (1997) 1–4. 207–216. p.
Priszter Szaniszló: Növényneveink. A magyar és a tudományos növénynevek szótára. Budapest, 1998.
Rapaics Raymund: A magyarság virágai. Budapest, 1932.
Schmidt Gábor (szerk.): Növények a kertépítészetben. Budapest, 2003. 236–239. p.
S. Lackovits Emőke: Asszonyok kertje... Adatok a köveskáli kisnemesi virágoskertekhez. In u. ö. (szerk.): Történeti és néprajzi dolgozatok a Káli-medencéből. Veszprém, 1986. 38–43. p.
Ujváry Zoltán: Ej-haj, gyöngyvirág... Virág a magyar népi kultúrában. Debrecen, 1972.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2006 Gecséné Tar Imola

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).