Kortárs Közterek Rajzos Elemzése Budapesten
DOI:
https://doi.org/10.36249/4d.28.6236Kulcsszavak:
Tájépítészet, tér elemzés, kortárs tájépítészetAbsztrakt
Az emberi környezettel foglalkozó tájépítészek számára legalább olyan fontos meglévő tereket elemezni, megérteni, mint új terveket készíteni. A meglévő példákból tanulhatunk és kamatoztathatunk későbbi tervezői feladataink során, főleg, ha mindezt rajzolással, jegyzeteléssel mélyítjük el. A tájépítészet témakörei „lényegesen összetettebbek, mint egy-egy épület vagy hétköznapi tárgy látványa, a légkör - az időjárás - a nyitott terek - az átmeneti térélmények - a térfalak - az átlátások - a növénycsoportok takarása - a panorámák megnyílása - a kömyezetarchitektúra részletei,”1 mindezek komplex látványviszonyokat és gondolatokat sugároznak felénk, ezért az elemzéseknek széles skálájára van lehetőségünk.
Hivatkozások
Eplényi Anna, Oláh Brigitta: Tájrajzolatok. Budapesti Corvinus Egyetem, Budapest, 2011.p. 11
Catherine Dee: Form and Fabric in Landscape Architecture: A Visual Introduction, 2001. p 114
Bállá Ede- Zsolt: Szent földünk rajza, Csíkszereda, 2010.
Szegedi Csaba: Világ-nézet, kép és valóság. DLA értekezés, MOME, Budapest, 2009.
Kállai János: A téri tájékozódás és a szoronás, Bp., 2004. p. 204
Ede- Zsolt Bállá: Geography of our Sacred Earth, Csíkszereda, 2010. p 28
Catherine Szántó: A térélmény elemzése a versailles-i kert példáján 4D’ Táj- építészeti és Kertművészeti Folyóirat, 2011.23. szám, 32-47. old.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2025 Oláh Brigitta
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).