A Nyugati Grund átmeneti hasznosítása

Szerzők

  • Sipos Andrea Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítészeti Kar, Kertművészeti és Kerttechnika Tanszék

Kulcsszavak:

átmeneti, hasznosítás, barnamező

Absztrakt

"Az átmeneti zóna barnamezős területeinek felszabadításával a belső zóna határán húzódó, jelenleg szigetszerűen elhelyezkedő városi parkokat be kell kapcsolni a zöldfelületi rendszerbe." Budapest nagyon gazdag barnamezős területekben, melyek nagy része vasúti terület. Ezeknek az alulhasznosított területeknek a használatbavétele kulcsfontosságú a várostervezésben: a pontszerű elemek lehetőséget nyújtanak nagyobb befektetéseknek, a vonalas elemeknek pedig a városi zöldhálózat kialakításában, erősítésében lehet jelentős szerepük. Diplomatervem területeként egy olyan pontszerű vasúti elemet választottam, amely indítópontja lehet egy zöldhálózatba kapcsolódó vonalas elemnek. Témám az átmeneti hasznosítás, amelynek mintaterülete a Nyugati pályaudvar használaton kívüli ingatlanja (1. kép). A Nyugati Grund a pályaudvar és a Ferdinánd-híd között fekvő mintegy 2 hektáros telek (2. kép), ami 2007-ig a pályaudvar részét képezte, azóta pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) és részben a Magyar Állami Vasutak Zrt. (MÁV Zrt.) tulajdonában van. A terület a Kormányzati Negyed terveinek feladása óta használaton kívül áll, és a pesti Belváros legnagyobb területi erőforrását képezi.

Információk a szerzőről

  • Sipos Andrea, Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítészeti Kar, Kertművészeti és Kerttechnika Tanszék

    okl. tájépítészmérnök,
    PhD hallgató

    e-mail: andrea.sipos@uni-corvinus.hu

Hivatkozások

1. Diplomaterv, 2014. Konzulensek: Dr. Almási Balázs, Deák Krisztina; Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítészeti Kar, Kert- és Szabadtértervezési Tanszék.

2. Budapest 2030 Hosszú Távú Városfejlesztési Koncepció, 2013. február.

3. Hutter Dóra: Budapest zöldfelületi rendszerének megújítása barnamezős területek rehabilitációjával. In: Élhető települési táj – Tudományos közlemények és értekezések, BCE Budapest, 2012.

4. A Kormányzati Negyed megépítésének céljából 2007. február 21-én tervpályázatot hirdettek. A hirtelen kitört gazdasági válság miatt azonban az elkészült tervek kivitelezése elmaradt, és 2010 augusztusában hivatalosan is lefújták a projektet.

5. Deigner Ágnes: Alternatív városmegújítási törekvések Berlinben. In: UTÓIRAT-POST SCRIPTUM 2012:(1) pp. 31-35. (2012).

6. PRO VERDE, Budapest zöldfelületi rendszerének fejlesztési koncepciója és programja (egyeztetési dokumentáció), 2006. május. 31. (62. oldal).

7. 2014. február 5-6-án egy workshop szerveződött a Nyugati Grundra, amely helyszínbejárással, tematikus előadásokkal és közös munkával segítette a tervezés elindulását. Majd ezt követően egy újabb, interdiszciplináris és interszektorális workshopra került sor 2014. március 20-án a KÉK (Kortárs Építészeti Központ) kezdeményezésére, amely a terület átmeneti hasznosításának különleges kihívásaira próbált választ keresni.

8. Dr. habil Simon László CSc.: Fitoremediáció. In: Környezetvédelmi Füzetek, 2004 április, azonosító 2348.

Letöltések

Megjelent

2014-08-01

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek

Hogyan kell idézni

A Nyugati Grund átmeneti hasznosítása. (2014). 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 35, 36-47. https://journal.uni-mate.hu/index.php/4D/article/view/6093

Hasonló cikkek

11-20 a 37-ból/ből

You may also Haladó hasonlósági keresés indítása for this article.