Szabad terek – dinamikus helyek: S M L XL
DOI:
https://doi.org/10.36249/4d.70.4894Kulcsszavak:
Táji Urbanizmus, Kihívások az éghajlatváltozás idején, Az idő mint a tájépítészet építőanyaga, Poetikus térségek mint inspiráció forrásAbsztrakt
A cikk betekintést nyújt Maria Auböck és Kárász János bécsi tájépítészek tervezési gyakorlatába. Ez írás abból az alkalomból született, hogy a MATE Egyetemen tiszteletbeli professzori címet kaptunk. A kiválasztott módszerek a tájépítészetünk küldetését írják le különböző projektek bemutatásával, mindegyiknek megvan a maga története. A bemutatott kiválasztott tervezési módszerek között szerepelnek válogatott inspirációk, például a helyszíni vázlatkészítés, a növényanyag-választás és a konstruktív kihívások. Az alkalmazott főbb módszerek a csapatépítés változatos aspektusait kínálják, a munka együttműködésének kérdéseit követve.
Hogyan lehet az ügyfeleket motiválni, hogy az időt mint a döntési horizontjukon túlmutató „építőanyagot” tekintsék?
Hogyan lehet megfizethető és vonzó tájképeket létrehozni azon belátás alapján, hogy ezeken belül még gazdasági értelemben is képesek vagyunk többletértéket nyújtani?
Hogyan lehet a városi helyszíneken igényes üres tereket bevezetni, és a közvélemény által elfogadhatóvá tenni anélkül, hogy túlhangsúlyoznánk őket?
Összefoglalva a bemutatott projektpaletta "Szabad terek - dinamikus helyek: S M L XL" címet választottuk, mivel a cikk különböző léptékű kiválasztott munkákat tartalmaz. A projektek a belvárosi felújítás szempontjait tartalmazzák: egy barokk kolostor udvarának példáján és egy lerombolt zsinagóga emlékműve alapján, közpénzekből támogatott lakásépítés tájtervezését bemutatva és Baku városi zöldítését több fejlesztési fázisban. A konklúzió főbb aspektusai a táji urbanizmussal foglalkoznak, a tervezésnek egy új területével a klímaváltozás kihívásokkal teli időszakában.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2023 Auböck Maria, Kárász János
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).