Természetvédelmi célú gyephasznosítási terv a pénzesgyőr-hárskúti hagyásfás legelő élőhely védelmére
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.4361Palavras-chave:
élőhelyvédelem, természetvédelmi gyephasználat, magbank, extenzív állattartásResumo
A kutatás során a kilencvenes évek elején felhagyott Pénzesgyőr-Hárskúti hagyásfás legelőt vizsgáltuk. A múltbéli és a jelenlegi állapotfelmérést követően egy jövőbeli, a tájkép és az élőhely védelmét megcélzó használati tervet alakítottunk ki, amelynek alapja az extenzív legeltetéses gyephasználat, amely a területet egykoron jellemezte. A tervezés során elsődleges célként mindig a természet védelme szerepelt, hiszen a vizsgált területen számos védett állat- és növényfaj fordul elő. Ezen fajok élőhelye került veszélybe az által, hogy a területen mintegy 15 éve felhagytak a legeltetéssel, teret adva így a természetes szukcessziónak. A terv elméleti síkon kívánja bemutatni, hogy a környező települések segítségével hogyan lehetne egy fenntartható gazdálkodást megvalósítani ezen a gazdálkodási szempontból elfeledett területen.
Referências
Balázs F. 1949: A gyepek termésbecslése növényszociológiai felvételek alapján. Agrártudomány 1. 26–35.
Berendi B. 1902: Néhány észrevétel „ A legeltetés kérdése” czímű füzetem ismertetésére. Lapok 11: 1325.
Braun – Blanquet J. 1964: Pflanzensoziologie. Wien-New York. https://doi.org/10.1007/978-3-7091-8110-2
Fülöp Gy., Szilvácsku Zs. (szerk.) 2000: Természetkímélő módszerek a mezőgazdaságban. MME, Eger.
Hankó B. 1954: A magyar háziállatok története ősidőktől máig. Budapest.
Haraszthy L., Márkus F., Bank L. 1997: A fás legelők természetvédelme. WWF füzetek 12., Budapest.
Horváth J., Pintér B. (szerk.) 2003: A pénzesgyőri fás legelő természeti kincsei. Göncöl Alapítvány Térségi Kutatások Intézete, Vác.
Kispál T. 1993: Különböző gyepnövények preferencia vizsgálata nyelőcsőfisztulázott juhokkal. Kandidátusi értekezés, Gödöllő.
Márton I. 2003: A húsmarha tenyésztésének és tartásának gyakorlata, Szaktudás Kiadó Ház RT. Budapest.
Márton S. 1902: Észrevételek Berendi Béla „A legeltetés kérdése” című röpiratára. Erdészeti Lapok 9: 1908.
Saláta D., Kenéz Á., Szabó M., Malatinszky Á., Breuer L.† 2007: A pénzesgyőr-hárskúti hagyásfás legelő tájtörténeti kutatása, Tájökológiai Lapok 5: 19–25.
Szabó M., Kenéz Á., Saláta D., Malatinszky Á., Penksza K., Breuer L.† 2007: Botanikai vizsgálatok a pénzesgyőr-hárskúti hagyásfás legelőn, Tájökológiai Lapok 5: 27–34.
Szemán L. 2005: Extenzív gyepgazdálkodás ősgyepeken, Szent István Egyetem, Gödöllő.
Downloads
Publicado
Edição
Seção
Licença
Copyright (c) 2007 Kenéz Árpád, Szemán László, Szabó Máté, Saláta Dénes, Malatinszky Ákos, Penksza Károly, Breuer László
Este trabalho está licenciado sob uma licença Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).