A természetvédelem határai zambiai esettanulmányok
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.4594Palavras-chave:
Zambia, fenntarthatóság, vadgazdálkodás, éhínség, túlnépesedés, orvvadászatResumo
A Zambiában töltött hónapok természetvédelmi munkálatai során több alkalommal is szembesültünk azzal a ténnyel, hogy a különféle vadvédelmi programok céljai és eredményei milyen sok esetben ütköznek a helyi lakosság vélt vagy valós érdekeivel. A nemzeti parkokban védettséget élvező, túlszaporodott állatpopulációk nem csak a parkok egyéb élőlényeire – növényekre és állatokra egyaránt – nézve fejtenek ki negatív hatást, de egyre inkább a parkok környékén élő emberek létét is veszélyeztetik. Az éhező lakosság földjeit pusztító elefántokat, az egyre több halálesetet okozó oroszlánokat és krokodilokat a helyiek ősi ellenfélként tartják számon, míg a természetvédelmi szervezetek ezen populációk fenntartásában érdekeltek. Egy adott faj elsődleges rendeltetéséről tehát érdekkörönként egészen eltérő módon nyilatkoznak: míg az egyik fél potenciális élelemforrásról, addig a másik fél fokozottan védendő értékről beszél. A védelmi programok negatív eredményeinek következtében az újabb szervezeteket a lakosság sok esetben minimum fenntartásokkal fogadja. A humanizmus és a természetvédelem határvonala korántsem egyértelmű, mint ahogyan az sem, hogy egy éhségzónában vajon van e bárkinek joga CITES listáról beszélni.
Referências
Anderson D., Richard H. G. 1989: Conservation in Africa. Cambridge University Press.
Bingham M. 1995: Zambia’s Vegetation. Struik Books Distributors.
Hurford E. 1999: South Africa: A Visual Celebration. Struik Books Distributors.
Jonathan S. A., Tomas O. M. 1996: The Myth of Wild Africa: Conservation Without Illusion. University of California.
Meredith M. 2003: Elephant Destiny: Biography of an Endangered Species in Africa. Public Affairs.
Downloads
Publicado
Edição
Seção
Licença
Copyright (c) 2004 Pottyondy Ákos
Este trabalho está licenciado sob uma licença Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).