Az energetika a fenntarthatóság szolgálatában, avagy az energetika interdiszciplináris jellegének hangsúlyozása a mikrohullámmal segített biodízel előállítás példája kapcsán
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.3716Kulcsszavak:
fenntartható energetika, társadalmi kihívások, biodízelAbsztrakt
Az energia szektor klímaváltozásra gyakorolt hatása, valamint az energetikai függetlenség megteremtése komoly kihívást jelent a társadalom számára, melyet Ferenc Pápa szavai is alázattal érzékeltetnek: „Arra kérlek benneteket, hogy biztosítsátok: a javak szolgálják, ne uralják az emberiséget!” A társadalom szempontjából tehát minden olyan lépés kiemelt fontosságú és üdvözlendő, amely az energiaellátás biztonságának megteremtését szorgalmazza és ezáltal az élhető társadalom lépésenkénti és kiegyensúlyozott, fenntartható átalakítását célozza. Éppen ezért az Európai Uniós fejlesztéseknek az energetika az egyik meghatározó eleme: a potenciális energiaforrások fenntarthatósági követelményeket szem előtt tartó előállításának költséghatékonyabb módjait mind energetikai, mind pedig környezetvédelmi vonatkozásban szükséges kutatni. Közleményünk a biodízel, mint bio-motorhajtóanyag előállításának példáján keresztül érzékelteti és hangsúlyozza az alkalmazkodó mezőgazdaság és a technológiai fejlesztéseket eredményező kutatások együttes szerepét egy innovációvezérelt gazdaságban. A biodízel előállítás technológiájában, az átészterezés műveletében alkalmazott mikrohullámú energiaközlés hatékonyságjavító hatásának igazolásával és fajlagos energiafelhasználást csökkentő folyamat-optimálással a Horizont 2020 Társadalmi kihívások tématerületének célkitűzései (úgymint a települések energiaforrásainak és a társadalom energiafogyasztási mintáinak fenntarthatóvá tétele, az energiahatékony megközelítések tömeges alkalmazása stb.) megvalósításához kívánunk hozzájárulni.
Hivatkozások
Demirbas, A. H., Demirbas, I. 2007: Importance of rural bioenergy for developing countries. Energy Conversion and Management, 48: 2386–2398. https://doi.org/10.1016/j.enconman.2007.03.005
Hankiss E. 1979: Társadalmi csapdák. Magvető Kiadó, Budapest
Horizont 2020 – Az EU kutatási és innovációs keretprogramja
Liegey, V., Madelaine, S., Ondet, C., Veillot, A-E. 2013: Un projet de Décroissance. Les Éditions
Nemzeti Együttműködés Programja 2010.
Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia 2007
Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia 2012–2024 – Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács, 2013
Molnár L. 2013: Az európai energiahatékonysági politikák. Energiagazdálkodás folyóirat, (54)4: 14–17.
Nagy, V., Keszthelyi-Szabó, G. 2014: Microwave-assisted production of biodiesel. In: TAKÁCSNÉ Gy. K. (szerk.): 14th International Scientific Days – Publications, Gyöngyös 2014. márc. 27-28., pp. 1125–1130.
Stiglitz J. E., Sen A., Fitoussi J. P. 2009: Bizottsági jelentés a Gazdasági Teljesítményről és a Társadalmi Haladásról (www.stiglitz-sen-fitoussi.fr)
http1: http://ec.europa.eu/ (jelentések, irányelvek, cselekvési tervek)
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2014 Nagy Valéria, Keszthelyi-Szabó Gábor
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).