A tájépítészet a klímavédelemben
Kulcsszavak:
klímavédelemAbsztrakt
2012. április 26-án ünnepeltük Frederick Law Olmsted 190. születésnapját. Munkásságát tekintve elmondhatjuk, hogy már a XIX. század második felében születő tájépítészetben is kulcsszerepet kapott a klímaadaptáció, hiszen Olmsted „Smaragd nyakánca” (Emerald Necklace) is zöldfelületeivel és vízfelületeivel, valamint az ezekre felfűzött utak és objektumok láncolatával egyszerre szolgálta a rekreációt és a települési klíma kiegyenlítését. Városterveiben a zöldgyűrű bevezetésével szintén e kiegyenlítő hatást
akarta elérni. A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy akkoriban az iparosodó városok még nem ismerték a klímaváltozás fogalmát a mai értelemben, a jobbító szándékok elsősorban az egészségmegőrzést célozták. A tájépítészet egyensúlyteremtő küldetése azonban már akkor is körvonalazódott, és a mai kihívásokban is ez a feladatunk.
Hivatkozások
BARDÓCZI, Sándor (szerk.) (2012): Mit tehet a tájépítészet az élhető településért? A Magyar Kertépítészek és Tájrendezők Szövetsége kiadványa.
CERVERA, Marina (szerk.) (2011): Landscape 10. European Landscape Convetion in Action. EFLA kiadvány. p. 19.
Ministry of Interior, Hungary – VÁTI Hungarian Nonprofit Ltd. for Regional Devopment and Town Planning (2011): Climate-Friendly Cities – A Handbook ont he Tasks and Possibilities of European Cities in Relation to Climate Change, Ministry of Interior, Hungary – VÁTI, Budapest
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Dömötör Tamás
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).