Társadalmi szerepvállalás – önkéntesség a tájépítészetben
DOI:
https://doi.org/10.36249/4d.73.6047Kulcsszavak:
társadalmi szerepvállalás, önkéntesség a tájépítészetbenAbsztrakt
A tájépítészet sajátossága, hogy megköveteli az interdiszciplináris szemléletet. A tudomány és a művészet mellett a társadalmi, a szociális területtel is szoros összefüggésben áll. Ezért szükséges a tájban zajló történelmi, társadalmi folyamatok ismerete mellett az aktuális társadalmi közeg igényeinek, életmódjának és környezetükre vonatkozó gondolkodásuk és cselekvőképességük feltérképezése. A társadalmi szerepvállalás erősítése épp a táj, a természet védelme, a kertörökségünk, a lakókörnyezetünk zöldfelületei iránti elkötelezettség és szerepvállalás terepe.
Az 1990-es rendszerváltozás után vált egyáltalán lehetővé civil szervezeteket, alapítványokat, egyesületeket, vagyis a nonprofit szervezeteket létrehozni, amelyek közül sokan vették célba a lakókörnyezet, a természet- és a tájvédelem, a kulturális örökség, az ökológia, a közösségszervezés és ehhez tartozó edukáció kérdéskörét. Ebbe a folyamatba számos tájépítész bekapcsolódott, egy-egy kezdeményezéshez csatlakozva, vagy saját iniciatívából szakmai civil szervezetet létrehozva. Civilnek lenni annyit jelent, mint egyetemes és lokális célokért érdek nélkül, a közösségért, a szakmai eszmeiségért önkéntességet vállalni.
A tervezési metodikában is megjelent a rendszerváltozás után a társadalmi szereplők bevonásának igénye, szükségessége, amely a kollaboratív, azaz együttműködő tervezés alapjait tette le. Az alulról szerveződő kistérségi stratégiák és ezekből kiinduló folyamatok felváltották a tervutasításos rendszert. Lehetővé vált feltenni a kérdést, mit akar a táj, mit akar a hely, mit akar a helyben élő egyén és közösség.
Ha nem is a teljesség igényével, mégis megpróbáljuk bemutatni azokat a kezdeményezéseket, amelyek tájépítészek aktivitásával, részvételével zajlottak és zajlanak, szélesítve a tájépítészet társadalmi ismertségét és elismertségét is.
Civil szervezeteink és kezdeményezéseink legfőbb célja, hogy a tájépítészet területe méltó helyet kapjon a közgondolkodásban, a közéletben.
Hivatkozások
Eplényi Anna Vivien, Fekete Albert, Kabai Róbert (2007): Örökségvédelmen alapuló vidékfejlesztés a Sztánai-völgy térségében In: Balogh Balázs, Bodó Barna, Ilyés Zoltán (szerk., 2007) Regionalitás, közösségépítés, szórványgondozás.
Gecséné Tar Imola, Herceg Ágnes (szerk.) (2021): „Mőcsényi Mihály” Kertművészeti és Kerttörténeti Műhely és Konferenciasorozat – „Eszterháza kertművészete fehéren feketén”. Ormos Imre Alapítvány: Budapest. Herczeg Ágnes (főszerk.) (2011): Kalákázni jó! - Napló a Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő Kaláka 10 éves történetéből. Ars Topia Alapítvány: Budapest.
Herczeg Ágnes (főszerk.) (2017): Kalákázni jó! – Naplófolytatás a Fürdő- és Közösségépítő Kaláka 17 éves történetéből. Ars Topia Alapítvány: Budapest.
Fekete Albert (2004): Az erdélyi táj kérdései. Művelődés Műhely, Kolozsvár
Fekete Albert (2020): Erdélyi tájépítészet 2000-2020 – Egy szakma születése. I. Táj, közösség, műhelymunka https://epiteszforum.hu/erdelyi-tajepiteszet-2000-2020--egy-szakma-szuletese-i-taj-kozosseg-muhelymunka
Fekete Albert (2020): Erdélyi tájépítészet 2000-2020 – Egy szakma születése. II. Oktatás, kutatás, tervezés https://epiteszforum.hu/erdelyi-tajepiteszet-2000-2020--egy-szakma-szuletese-ii-oktatas-kutatas-tervezes
https://mek.hu/link-Taj_es_Kertepiteszeti_Tagozat
https://www.magyarkertorokseg.hu/
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Herczeg Ágnes, Eplényi Anna, Fekete Albert, Sólyom Barbara, Szabó Ágnes, Szikra Éva, Glázer Attila
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).