Az Alsó-Tisza-völgyi holtágak tipizálása tájszerkezet alapján
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.3928Palavras-chave:
holtág, tájszerkezet, tájkarakterResumo
Az Alsó-Tisza-völgyi holtágak tájkarakterében a legfontosabb tényező a tájhasználati és tájszerkezeti jellemzők, a holtágakhoz kapcsolódó területek tájhasználata. A holtágakhoz kapcsolódó területek tájrészlet-típusra lehet csoportosítani. A holtágak partvonalához kapcsolódó területek, belső részek egykori és aktuális hasznosítása, befolyásolják az adott holtág tájképi megjelenését, tájkarakterét és állapotát egyaránt. A tájszerkezet legfontosabb elemei az adott, uralkodó tájhasználat, a növényborítottság és beépített, művelt felületek aránya. Ugyanakkor a területhasználatokat a holtágak elhelyezkedése (mentett oldal - hullámtér) határozza meg. A hullámtéren a terület mikrodomborzati adottságai (pl. mélyfekvésű területek, ármentes teraszok, árvízvédelmi töltések), illetve a Tisza árvízének elöntései, amelyek befolyásolják a tájhasználatok rendjét. A mentett oldalon a települések közelsége, antropogén felszínformák befolyásolják a holtágak menti területek tájhasználatát.
Referências
Bodnár B. 1928: Hódmezővásárhely és környékének régi vízrajza. Szeged Városi Nyomda és Könyvkiadó Társaság. A Szegedi Alföld-kutató Bizottság Könyvtára III./5. Szeged
Gallé L., Margóczi K., Kovács Gy., Györffy Gy., Körmöczi L., Németh L. 1995: River valleys: Are they ecological corridors?. Tiscia 29: 53–58.
Csima P. 2008: Tájvédelmi szabályozás a településrendezési tervekben. In: Csorba P., Fazeka I. (szerk.). Tájkutatás – tájökológia. Meridián Alapítvány. Debrecen. pp. 401–408.
Csima P. 2011: Gondolatok a tájvédelemről, az egyedi tájértékekről és a tájkarakterről. In: Sallay Á. (szerk.). Tájértékek szerepe a tájkarakter meghatározásában. Budapest. pp. 43–49.
Dublinszki-Boda B. 2010: A Szentendrei-sziget mezőgazdasági tájkaraktere. In: Sallay Á. (szerk): Ormos Imre Tudományos Ülésszak. LOV 2009. Tájépítészeti Tanulmányok. 4D könyvek. Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kar. Budapest, pp. 211–219.
Lászlóffy W. 1982: A Tisza. Vízi munkálatok és vízgazdálkodás a tiszai vízrendszerben. Budapest. pp. 19–260.
Molnár Zs., Gergely A. 2008: A Körtvélyes-sziget élőhely-változásai. Tájökológia Lapok 6: 335–344.
Pécsi M. (szerk.) 1960: Magyarország tájföldrajza. A tiszai Alföld. Akadémiai Kiadó. Budapest. 2. kötet.
Penksza K., Engloner A., Asztalos J., Gubcsó G., Szegedi E. 1999: Adatok a Körös menti „szentély” jellegű holtmedrek flórához és vegetációjához. Crisicum 2: 51–65.
Tóth A. 2008: A Tisza-völgy tájökológiai karaktere a tájátalakítások tükrében. In: Csima P., Dublinszki-Boda B. (szerk.). Tájökológiai Kutatások. Budapest. Budapesti Corvinus Egyetem. pp. 25–31.
Downloads
Publicado
Edição
Seção
Licença
Copyright (c) 2011 Molnár Zsófia
Este trabalho está licenciado sob uma licença Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).