A Szigetköz tájkarakter elemzése
Kulcsszavak:
Szigetköz, tájkarakter elemzés, tájhasználat-változás, ökoturisztika, hullámtér, DunaAbsztrakt
A szigetközi hullámtér a magyarországi rendszerváltozás szimbóluma, egy a magyarországi Felső-Duna szakasz távlati sorsát drasztikus mértékű emberi beavatkozással gyökeresen átrajzolni kívánó csehszlovák-magyar politikai döntéssorozat (Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszer) egyik kiemelt – és C variánsként féloldalasan meg is valósult – színtere, részbeni elszenvedője, és egyben egy azóta megoldatlan táji-, természeti-, vízrendezési-, erdészeti-, turisztikai-, hajózási-, vízminőségi-, halászati komplex problémagóc. Kutatási és tervezési tevékenységünk közel másfél évtizede e problémahalmaz megoldására tett kísérletet, amelynek 2007-es záróakkordjaként egy vízügyi kisminta kísérletben is bizonyítást nyert, hogy van olyan vízpótlási megoldás a hullámtérben, ahol ez a különleges Duna-táj természeti, gazdasági és társadalmi szempontból is jobban – a Szigetköz hagyományos tájkarakterének erősítésével – ki tudna teljesedni.
Hivatkozások
WWF, 1988: Magyar Természettudományi Múzeum: “Tanulmány a Kormány vízmegosztási stratégiájának tanulmányozásához” Budapest, 2000 - WWF megoldás, 1988; Report of the Temporary Water Management Regime, EC Comission, Bratislava, 1993.
Lisický, M.J (2004).: PROJECT PROPOSAL - Optimalisation of the water regime int he Danube river branch system in the strech Dobrohost – Sap from the viewpoint of natural environment, Ing. Kocinger, Plenipotentiary of the Slovak Republic for construction and operation of Gabcikovo-Nagymaros Hydropower scheme, 2004.okt.25. Bratislava – Slovak ecologists´proposal for the restoration of Danube in the river section between Dobrohošť and Sap
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Rácz Tamás, Bardóczi Sándor
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).