Tájidegen elemek: a Salgótarján környéki salakkúpok
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.4601Palavras-chave:
salakhányó, tájidegen elem, árkos erózió, röntgenfluoreszcens analízis, spontán benövényesedés, rehabilitációResumo
Észak-Magyarország egyik legrégibb nehézipari központjában, Salgótarjánban, a város környékének szénbányászatára telepített erőművek és üzemek (szén-, majd később olajtüzelésű hőerőmű, acélgyár, sík- és öblösüveggyár) évtizedek óta szennyezik a város környezetét. A szennyezés „klasszikus” formáin (lég- és talajszennyezés, a felszíni és a felszín alatti vizek szennyezése) kívül azonban itt a tájrombolás egy jellegzetes fajtája is jelen van: a várostól mintegy 4 km-re keletre (Zagyvaróna közelében, Pintértelepnél), az egykori Salgótarjáni Erőműből származó salakból felhalmozott hányók kúpjai. A két salakhegy és közvetlen környezetük minél sokoldalúbb (morfológiai, vízrajzi, elemanalitikai, növényzeti vizsgálatok) vizsgálatánál elsődlegesen a későbbi rehabilitáció szempontjait tartottuk szem előtt, de eredményeink egészségföldrajzi szempontból is érdekesek lehetnek.
Referências
Angyal Zs. 2003: Salgótarján környéki salakkúpok természetföldrajzi viszonyai és környezeti értékelése, szakdolgozat, ELTE TTK Természetföldrajz Tanszék.
Bartha S. 1997: Gyomnövényközösségek szünmorfogenezise külszíni szénbánya meddőhányóin (kandidátusi értekezés). MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézet.
Borhidi A. 1993: A magyar flóra szociális magatartástípusai, természetességi és relatív ökológiai értékszámai, Janus Pannonius Tudományegyetem, Szeged, pp. 2–6.
Cotton C. A. 1952: Volcanoes as landscape forms. Whitcombe and Tombs Ltd., Christchurch.
Gábris Gy., Marik M., Szabó J. 1996: Csillagászati földrajz, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Moser M., Pálmai Gy. 1999: A környezetvédelem alapjai, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Ollier C. 1988: Volcanoes. Basil Blackwell, Oxford – New York.
Papp E. 1995: Modern fizikai laboratórium ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.
Simon T. 2000: A magyarországi edényes flóra határozója. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Standovár T., Primack R. B. 2001: A természetvédelmi biológia alapjai, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Stefanovits P., Filep Gy., Füleky Gy. 1999: Talajtan, Mezőgazda Kiadó, Budapest.
Sükösd Cs. 1992: Magfizikai laboratóriumi gyakorlatok, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.
Szabó J. 1998: Tömegmozgások. In: Borsy Z (szerk.): Általános természetföldrajz, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, pp. 269–293
Downloads
Publicado
Edição
Seção
Licença
Copyright (c) 2004 Angyal Zsuzsanna, Szabó Mária, Karátson Dávid
Este trabalho está licenciado sob uma licença Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).