Egy akváriumi növény, a Myriophyllum brasiliense Camb. megjelenése természetes vizeinkben
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.4469Palavras-chave:
Myriophyllum brasiliense, Kácsi-patak, Tarnóca-patak, ITS szekvenciaResumo
A trópusi és szubtrópusi Dél-Amerikában őshonos brazil süllőhínár (Myriophyllum brasiliense Camb.) két hazai természetes víztestből is előkerült. A hazánkban eddig csak akváriumi növényként ismert hínár két patak meleg vizű szakaszában jelent meg. A Kácsi-patak egyik forrása meleg vizű, ami több kilométeren megakadályozza a patak vizének téli befagyását. A Tarnóca-patakba a növény populációja felett mesterségesen, meleg rétegvizek érkeznek, ami a Kácsi-patakhoz hasonlóan melegíti a patak ezen szakaszát. A 2005. és 2006. években az állományok stabilitásának, az élőhelyek vizének hőmérsékleti változásainak és a növény cönológiai viszonyainak felderítése mellett előzetes molekuláris taxonómiai vizsgálatokat is végeztünk. Ennek eredményeként az előkerült két állomány, a morfológiai vizsgálatokkal egybehangzóan eltérőnek bizonyult, ami két egymástól független kivadulást jelent, és felveti a kácsi-pataki süllőhínár populáció hazánkban őshonos M. verticillatum-mal alkotott hibrid eredetét is.
Referências
Casper S. J., Krausch H.-D. 1981: Pteridophyta und Anthophyta. 2. Teil: Saururaceae bis Asteraceae. VEB Gustav Fischer Verlag. Jena. pp. 667-669.
Tutin T. G., Heywood W. 1964-1980: Flora Europea. I–V. Cambridge University Press.
Integrated Taxonomic Information System /ITIS/ http://www.cbif.gc.ca/pls/itisca/taxaget?pűifx=plglt
Moody M. L., Les D. H. 2002: Evidence of hybridity in invasive watermilfoil (Myriophyllum) populations. Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 99: 14867–14871. https://doi.org/10.1073/pnas.172391499
Moody M. L., Les D. H., Crawford D. J., Kimball R. T., Landolt E. 2003: Biogeography of discontinuously distributed hydrophytes: a molecular appraisal of intercontinental disjunctions. Int. J. Plant Sci. 164: 917–932. https://doi.org/10.1086/378650
Marossy A. 1999: Veszélyben a püspökfürdői hévízi tündérrózsa (Nymphaea lotus var. thermalis). Erdélyi Nimród 1 (http://www.erdelyinimrod.ro/nim/99-4/c1.htm)
Simon T. 2000: A Magyarországi Edényes Flóra Határozója. Harasztok – Virágos Növények. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Downloads
Publicado
Edição
Seção
Licença
Copyright (c) 2006 Illyés Zoltán, Tóth Eszter, Magos Gábor, Tóth Zoltán
Este trabalho está licenciado sob uma licença Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).