Tájidegen elemek: a Salgótarján környéki salakkúpok
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.4601Schlagwörter:
salakhányó, tájidegen elem, árkos erózió, röntgenfluoreszcens analízis, spontán benövényesedés, rehabilitációAbstract
Észak-Magyarország egyik legrégibb nehézipari központjában, Salgótarjánban, a város környékének szénbányászatára telepített erőművek és üzemek (szén-, majd később olajtüzelésű hőerőmű, acélgyár, sík- és öblösüveggyár) évtizedek óta szennyezik a város környezetét. A szennyezés „klasszikus” formáin (lég- és talajszennyezés, a felszíni és a felszín alatti vizek szennyezése) kívül azonban itt a tájrombolás egy jellegzetes fajtája is jelen van: a várostól mintegy 4 km-re keletre (Zagyvaróna közelében, Pintértelepnél), az egykori Salgótarjáni Erőműből származó salakból felhalmozott hányók kúpjai. A két salakhegy és közvetlen környezetük minél sokoldalúbb (morfológiai, vízrajzi, elemanalitikai, növényzeti vizsgálatok) vizsgálatánál elsődlegesen a későbbi rehabilitáció szempontjait tartottuk szem előtt, de eredményeink egészségföldrajzi szempontból is érdekesek lehetnek.
Literaturhinweise
Angyal Zs. 2003: Salgótarján környéki salakkúpok természetföldrajzi viszonyai és környezeti értékelése, szakdolgozat, ELTE TTK Természetföldrajz Tanszék.
Bartha S. 1997: Gyomnövényközösségek szünmorfogenezise külszíni szénbánya meddőhányóin (kandidátusi értekezés). MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézet.
Borhidi A. 1993: A magyar flóra szociális magatartástípusai, természetességi és relatív ökológiai értékszámai, Janus Pannonius Tudományegyetem, Szeged, pp. 2–6.
Cotton C. A. 1952: Volcanoes as landscape forms. Whitcombe and Tombs Ltd., Christchurch.
Gábris Gy., Marik M., Szabó J. 1996: Csillagászati földrajz, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Moser M., Pálmai Gy. 1999: A környezetvédelem alapjai, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Ollier C. 1988: Volcanoes. Basil Blackwell, Oxford – New York.
Papp E. 1995: Modern fizikai laboratórium ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.
Simon T. 2000: A magyarországi edényes flóra határozója. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Standovár T., Primack R. B. 2001: A természetvédelmi biológia alapjai, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Stefanovits P., Filep Gy., Füleky Gy. 1999: Talajtan, Mezőgazda Kiadó, Budapest.
Sükösd Cs. 1992: Magfizikai laboratóriumi gyakorlatok, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.
Szabó J. 1998: Tömegmozgások. In: Borsy Z (szerk.): Általános természetföldrajz, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, pp. 269–293
Downloads
Veröffentlicht
Ausgabe
Rubrik
Lizenz
Copyright (c) 2004 Angyal Zsuzsanna, Szabó Mária, Karátson Dávid
Dieses Werk steht unter der Lizenz Creative Commons Namensnennung - Nicht-kommerziell - Keine Bearbeitungen 4.0 International.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).