Gyula - Az egykori szigeterőd története és lehetséges jövőképe

Szerzők

  • Kiss Márta Budapesti Corvinus Egyetem

Kulcsszavak:

szigeterőd, cölöpvár, gyula

Absztrakt

A gyulai középkori téglavár sokak által jól ismert, mint a város egyik legfőbb jelképe. A vele szemközt épült Almásy kastélyról és parkjáról, illetve az ezeket egy egységbe foglaló, a Körös-ágakkal lehatárolt egykori szigeterődöt körülvevő palánkvárról azonban méltatlanul kevés szó esik, pedig a terület története tartogat még érdekes, izgalmas részleteket. Az egykori szigeterődöt körülvevő várárok medrének mélyedése még most is felfedezhető a vár környezetében. A terület bővelkedik műemlékekben. A legismertebb a már említett téglávár, közvetlenül mellette található a kot alaprajzú rondella, amely annak idején ágyútoronyként működött. A várépülettel szemben áll az Almásy kastély épülete, amely összeépült az egykori huszárvár kapuépítményével, a huszártoronnyal. A várárok felett ívelt át a Kis-híd, amely szintén műemlék, csakúgy, mint a híd mellett álló őrház, a Kapusház.

Információk a szerzőről

  • Kiss Márta, Budapesti Corvinus Egyetem

    e-mail: kissmarta.km@gmail.com

Hivatkozások

1."A gyulai szigeterőd múltja, jelene és lehetséges jövője" című dolgozat 3. helyezést ért el a XXIX. Országos Tudományos Diákköri Konferencián. Miskolc, 2009.04.14-16. Konzulens: Jámbor Imre

2. A palánkvár általában többrétegű fal, amely nem tisztán agyagból, földből készült, az alapvető eljárások hasonlósága miatt azonban lényegében a vert fal változatának tekinthető. A többrétegű fal zsaluzata nem deszka, hanem karókkal erősített sövényfonás, esetleg zsilipéit deszka- vagy boronafalazat. Az alapvető különbség abban rejlik, hogy a föld betömítése után a zsaluzat keretét nem bontják el. A sáncot általában a vár előtti szabad térségben alakították ki, oly módon, hogy a várárok földjét kifelé dobálták, ezzel újabb akadályt képezve az ostromlóknak. Állhatott csak földből, de a belsejét általában faszerkezet is erősítette.

3. Az egykori várárok maradványa a Csónakázótó a vár előtt, az árok egyéb szakaszai víz nélkül, gyepes mélyedésekként láthatóak a vár és a kastély körül.

4. Károly Róbert 1313. jún. 20-án és 22-én két oklevelet állíttatott ki a Fehér-Körös melletti Gyulamonostorán, így az oklevél nem gyulai vonatkozású, de itt jelenik meg először. Scherer Ferenc: Gyula város története. 1. kötet. Gyula, 1938. pp. 36.

5. Scherer i. m. pp. 43-44, 54.

6. Scherer i. m. pp. 180.

7. Scherer i. m. pp. 276.

8. Veduta: egy város vagy épület sokszorosított grafikája, ami kimondottan a dokumentálás és bemutatás céljából készült.

9. Mindkét veduta megtalálható: Fatsar Kristóf: Magyarországi barokk kertművészet. Budapest, 2008. pp. 120. 10. Fatsar i. m. pp. 119-120.

Letöltések

Megjelent

2009-05-01

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek

Hogyan kell idézni

Gyula - Az egykori szigeterőd története és lehetséges jövőképe. (2009). 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 14, 44-53. https://journal.uni-mate.hu/index.php/4D/article/view/6088

Hasonló cikkek

1-10 a 23-ból/ből

You may also Haladó hasonlósági keresés indítása for this article.