Egy falusi főtér arculata a 21. században: Nagykovácsi főterének megújítása
Kulcsszavak:
főtér revitalizáció, közösségi tér, helyi identitás, szabadtértervezésAbsztrakt
A cikk Nagykovácsi Tisza István terének 21. századi revitalizációját tárgyalja, kiemelve a falu identitásának megőrzését és a közösségi funkciók erősítését. A Budapest agglomerációjához tartozó települések szabadtér-építészeti kihívásait elemzi, melyek során a falvak új identitást alakítanak ki, eltávolodva a főváros nagyvárosias jellegétől. Nagykovácsi főtere, amely korábban elsősorban a közlekedési funkciókat szolgálta, a tervezett átalakítások során közösségi térré vált. A tér átalakításának célja, hogy teret biztosítson közösségi rendezvényeknek, növelje a zöldfelületek arányát, és erősítse a helyi lakosok identitástudatát. A projekt részeként a közlekedési rendszert is újragondolták, csökkentve a járműforgalmat, és a gyalogosoknak kedvezőbb megoldásokat alakítottak ki. A felújítás a történelmi hagyományok megőrzésére és a modern elvárásoknak való megfelelésre törekedett, hogy a tér a helyiek és a látogatók számára is élhetővé váljon.
Hivatkozások
BALOGH, P.I. (2006): Szabadtér-tervezés történeti környezetben, Városi szabadterek megújításának elvi lehetőségei 4D 2006/3
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Almási Balázs, Bakay Eszter, Balogh Péter István, Gergely Antal
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).