1984–2024

Szerzők

  • Fekete Albert MATE, Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet, Budapest, Kertművészeti és Kertépítészeti Tanszék

Kulcsszavak:

40 év tájépítészete

Absztrakt

A 4D Tájépítészeti és Kertművészeti folyóirat 73. száma a 2024. 09. 18. október 17-20 között Budapesten megrendezésre kerülő, 35. IFLA Europe konferencia tiszteletére összeállított különszám, amely az 1984-es siófoki és a 2024-es budapesti IFLA Europe konferenciák között eltelt 40 év hazai tájépítészetébe nyújt betekintést. A különszám felépítését tekintve öt nagyobb fejezetből áll, amelyek mindegyikét egy-egy kolléga koordinációjával több, az egyes kiemelt tematikákban járatos szerző állított össze. Mivel az újság terjedelme semmiképp sem biztosít teret az egyes témakörök részletes és kimerítő bemutatásra, a cél egy olyan áttekintés összeállítása volt, amely a négy évtized legfontosabb tervezési, kutatási, oktatási és jogszabályi változásait, fejlődését tekinti át, külön fejezetben térve ki a tájépítészet társadalmi jelentőségét is bemutató önkéntességre. 

Az 1984. szeptember 26. és 29. között Siófokon megrendezett XXII. IFLA konferencia kiemelt témája Mőcsényi Mihály fordítása szerint a „Településkörnyék” (The Urban Fringe) volt, ami azóta is számos tájépítészeti (és nem csak) tanácskozás visszatérő, központi kérdésköre. A konferencia több szempontból is emlékezetes volt. Ez volt az első alkalom, amikor a ’szocialista államok’, így a Szovjetunió tájépítészei IFLA rendezvényen részt vettek. A kongresszus szakmai, baráti és anyagi vonatkozásai mellett politikai értelemben is sikeres volt. A nyugati résztvevők a ’szív kongresszusának’, míg a ’közel-keletiek’ a ’druzsba kongresszusának’ nevezték.

A siófoki konferencia óta eltelt 40 évben Magyarország politikai és gazdasági berendezkedése, helyzete, és ezzel párhuzamosan a tájépítészet prioritásai is rengeteget változott. A 80-as évek vége felé lassan fellazuló politikai szorítást a társadalmi és ökológiai kihívásokkal teli ezredfordulós időszak váltotta fel, amely a képzési tartalmak folyamatos, minőségelvű fejlesztése mellett, a végzős hallgatók szakmai kimenete és a gazdasági igények közötti összhang megteremtését tűzte ki célul. A hagyományelvű tájépítész-képzés és -gyakorlat mindvégig megmaradt, fejlődött. A képzés, a szakmai szervezetek és a piaci szereplők közti összhang és jó kapcsolat eredménye, hogy ma Magyarországon a tájépítész a szigorúan vett szakmai feladatok mellett komoly koordinációs szerepet is betölt a sok résztvevős, szerteágazó projektekben.

Az elmúlt negyven év eredményei a nemzetközi elismertséget is elhozták, a magyar tájépítészeti oktatás és szakmagyakorlás elismertsége és szabályozása nemcsak idehaza, hanem EU szinten is jól pozícionálja a szakmát. Magyarország egyike annak a mindössze tizenegy európai országnak, ahol a tájépítész szakma védett, a Magyar Építész Kamarán belül szakmai elismertséget élvez, és tervezői jogosultsággal bír. A hallgatói létszámot tekintve ugyancsak hatalmas fejlődés tapasztalható: míg 1984-ben a hallgatói összlétszám az ötéves kert- és tájépítész-mérnöki képzésen 71 fő volt, addig ma ennek tízszerese, meghaladva a 720 főt. Intézetünk a második legnagyobb tájépítész-képzőhely Európában, s kétoldalú nemzetközi kapcsolatainak száma meghaladja a 65-öt, olyan rangos képzőhelyekkel a listában, mint a wageningeni, a müncheni, a firenzei, a Versailles-i, a bécsi vagy a koppenhágai iskolák.

Ha a mostani budapesti IFLA Eu konferencia megrendezéséhez hozzávesszük azt, hogy másfél évvel ezelőtt Budapesten szerveztük meg az Európa Tanács Európai Történeti Kertek Útvonalának (European Route of Historic Gardens) éves konferenciáját, hogy jövőre Budapesten szervezzük a Le Notre Landscape Forum rangos nemzetközi konferenciáját és workshopját, majd 2027-ben az Európai Tájépítész Iskolák Szövetségének (ECLAS) konferenciáját, akkor kijelenthetjük, hogy nemzetközi szakmai elismertségünknek köszönhetően a legrangosabb európai szakmai rendezvények, kollégák és piaci szereplők látogatnak el Budapestre.

A 35. IFLA Europe konferencia kapcsán a tájépítészet 21. századi újra-értelmezésén gondolkodunk. Előtérbe helyezzük a tájépítészet interdiszciplinaritását, újra értelmezzük a múlt-jelen, város-vidék, művészet-ökológia, esztétikum-haszonelvűség ellentétpárokat, s a fenntartható, természet alapú megoldásokban is érvényre juttatjuk az Olmsted-i eszmét, miszerint a tájépítészet a közjót és az élhető világot esztétikai alapokra helyezve valósítja meg.

Információk a szerzőről

  • Fekete Albert, MATE, Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet, Budapest, Kertművészeti és Kertépítészeti Tanszék

    egyetemi tanár
    E-mail: Fekete.Albert@uni-mate.hu

Hivatkozások

Barbara Birli; Ellen Fetzer (2019): Az európai tájépítész oktatás 100 éve – a szakmaalapító úttörők jelentősége és szerepük a jövőkép formálásában 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat 53. sz. 22-27, 24.

Csemez Attila (2007): 15 éves a Tájépítészeti Kar 1992-2007, Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítészeti Kar, 17.

Csemez Attila; Csima Péter, Fekete Albert, Jámbor Imre, Schneller István (2017): Tájépítészet felsőfokon - 25 éves a Tájépítészeti és Településtervezési Kar, Szent István Egyetem, 17.

Fekete Albert (2022): Gedai Gusztáv; Hornyák Márton Kertészeti Egyetem 1853-1978, Budapest, KÉE

Jámbor Imre (2003): A tájépítészeti oktatás múltja és jelene. In: Zalayné K. Éva, B. Ormos Ilona, Glits Márton, Sáray Tamás, G. Tar Imola, Hámori Zoltán (szerk, 2003): 150 év a kertészettudományi, élelmiszertudományi és tájépítészeti oktatás szolgálatában 1853-2003, 137-138.

Mőcsényi Mihály (1959): Zöldterületek városklíma javító szerepe (The role of green spaces in improving the urban climate) Doktori disszertáció, 5.

Mőcsényi Mihály (1993): Tájépítészeti munkásságom. Doktori Disszertáció Tézisei. Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára, Budapest

Mészáros Tamás (2009): A 90 éves Mőcsényi Mihály köszöntése In: Fatsar Kristóf (szerk): MMXC Mőcsényi Mihály - Kilencven év. Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítészeti Kar, Budapest, 10.

Richard Stiles (2017): LeNotre - The European Council of Landscape Architecture Schools and beyond. 4D Landscape Architecture and Gardening Journal, No. 45, 19-33. https://iflaeurope.eu/index.php/site/general/history-of-ifla-europe

220728_List_of_Schools_and_Programmes_Recognised_by_IFLA_Europe_status_JULY_2022.pdf (http://iflaeurope.eu)

Text of the European Landscape Convention/Hungarian, 2000 https://rm.coe.int/CoERMPublicCommonSearchServices/DisplayDCTMContent?documentId=09000016802f3faf

Letöltések

Megjelent

2024-12-11

Hogyan kell idézni

Hasonló cikkek

41-50 a 260-ból/ből

You may also Haladó hasonlósági keresés indítása for this article.

Ugyanannak a szerző(k)nek a legtöbbet olvasott cikkei

1 2 > >>