Szabadtértervezés történeti környezetben
Egy választható egyetemi tárgy története és tapasztalatai
Kulcsszavak:
szabadtér, kerttörténet, történeti kert, műemléki környezet, rekonstruktív megújítás, stilizált megújítás, historizálás, ellenpontozás, esettanulmányAbsztrakt
A Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Karán négy éven keresztül – egészen a közelmúltig – létezett a Tervezés műemléki környezetben című választható tárgy,1 amelyet e cikk két, különböző tanszékeken oktató szerzője jegyzett.
A kurzus meghirdetését több éves tervezgetés előzte meg. Azért használjuk a gyakorító képzős formát, mert a folyamat lassan és periodikusan haladt előre. Motivációink között az első sorban kell említeni egymás szakterületének kölcsönös nagyra becsülését, és azt az igényt, hogy ismereteinket valamilyen közös cél érdekében ötvözzük; mindezt úgy, hogy az egymástól való tanulás mellett a hallgatók is profitáljanak ebből a közös vállalkozásból. Később, a kurzusok során tapasztalt mindvégig jó hangulat azt igazolja, hogy ezt a célt sikerült elérni. Szakmapolitikai célunk pedig annak demonstrálása volt, hogy a különböző képzési irányok között szétforgácsolt képzésünk oktatói képesek az összefogásra, és ezáltal egy új minőségű együttműködés létrehozására.
Hivatkozások
Balogh Péter István Balogh: Szabadtér-tervezés történeti környezetben, 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 2006/3, 38–44.
Balogh Péter István: Landscape design in a historical environment, 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 2006/3, pp. 38-44.
Csepely-Knorr Luca: Budapesti közparkok koncepciói a századfordulón, Diplomamunka, ELTE Művészettörténeti Intézet, 2010, 68-69.
Dezső Radó: Budapesti parkok és terek (Parks and spaces in Budapest) Budapest 1985, p. 111.
Eszter Geszti: A nagytétényi kastély története (The history of the Nagytétény Manor), in Magyar Műemlékvédelem 1969–1970, Budapest 1972, pp. 53-61.
Gombos Zoltán: Régi kertek Pesten és Budán, Budapest 1974
Kristóf Fatsar: Magyarországi barokk kertművészet (Baroque garden art in Hungary) Budapest 2008, catalogue item Nr. 79.
Luca Csepely-Knorr: Budapesti közparkok koncepciói a századfordulón (Concepts of public parks in Budapest at the turn of the last century) Master's Thesis, ELTE Institute of Art History, 2010
Raymund Rapaics: Magyar kertek (Hungarian gardens) Budapest, no year. [1940], pp. 279-280.
Zoltán Gombos: Régi kertek Pesten és Budán (Old gardens in Pest and Buda) Budapest 1974, pp. 105-119.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Balogh Péter István, Fatsar Kristóf
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).