Szabadtértervezés történeti környezetben
Egy választható egyetemi tárgy története és tapasztalatai
Kulcsszavak:
szabadtér, kerttörténet, történeti kert, műemléki környezet, rekonstruktív megújítás, stilizált megújítás, historizálás, ellenpontozás, esettanulmányAbsztrakt
A Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Karán négy éven keresztül – egészen a közelmúltig – létezett a Tervezés műemléki környezetben című választható tárgy,1 amelyet e cikk két, különböző tanszékeken oktató szerzője jegyzett.
A kurzus meghirdetését több éves tervezgetés előzte meg. Azért használjuk a gyakorító képzős formát, mert a folyamat lassan és periodikusan haladt előre. Motivációink között az első sorban kell említeni egymás szakterületének kölcsönös nagyra becsülését, és azt az igényt, hogy ismereteinket valamilyen közös cél érdekében ötvözzük; mindezt úgy, hogy az egymástól való tanulás mellett a hallgatók is profitáljanak ebből a közös vállalkozásból. Később, a kurzusok során tapasztalt mindvégig jó hangulat azt igazolja, hogy ezt a célt sikerült elérni. Szakmapolitikai célunk pedig annak demonstrálása volt, hogy a különböző képzési irányok között szétforgácsolt képzésünk oktatói képesek az összefogásra, és ezáltal egy új minőségű együttműködés létrehozására.
Hivatkozások
Balogh Péter István Balogh: Szabadtér-tervezés történeti környezetben, 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 2006/3, 38–44.
Balogh Péter István: Landscape design in a historical environment, 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 2006/3, pp. 38–44.
Csepely-Knorr Luca: Budapesti közparkok koncepciói a századfordulón, Diplomamunka, ELTE Művészettörténeti Intézet, 2010, 68–69.
Dezső Radó: Budapesti parkok és terek (Parks and spaces in Budapest) Budapest 1985, p. 111.
Eszter Geszti: A nagytétényi kastély története (The history of the Nagytétény Manor), in Magyar Műemlékvédelem 1969–1970, Budapest 1972, pp. 53–61.
Gombos Zoltán: Régi kertek Pesten és Budán, Budapest 1974
Kristóf Fatsar: Magyarországi barokk kertművészet (Baroque garden art in Hungary) Budapest 2008, catalogue item Nr. 79.
Luca Csepely-Knorr: Budapesti közparkok koncepciói a századfordulón (Concepts of public parks in Budapest at the turn of the last century) Master's Thesis, ELTE Institute of Art History, 2010
Raymund Rapaics: Magyar kertek (Hungarian gardens) Budapest, no year. [1940], pp. 279–280.
Zoltán Gombos: Régi kertek Pesten és Budán (Old gardens in Pest and Buda) Budapest 1974, pp. 105–119.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2012 Balogh Péter István, Fatsar Kristóf

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).