Az affektivitás –érzelmi ráhangolódás- bemutatása autista gyermekeknél a zeneterápia eszközével
Abstract
Az autista vagy autisztikus tüneteket mutató gyerekek érzelmi ráhangolódásának fokozatait követhetjük nyomon egy olyan terápia segítségével, melynek nyelve nem a verbalitás. A zenepszichológia bizonyítékot nyújt arra, hogy a zeneterápia segítségével ezek a gyerekek ki tudják fejezni magukat, ezzel utat adva a könnyebb szocializálódásukhoz. A zeneterápia elemei: a ritmus, a hang, az érintés a magzati korból ismerősek, s ez által nagyon mélyen gyökereznek. A terapeuta legfontosabb feladata a konténer-funkció. Azt az érzést kell elhitetni a pácienssel, hogy a terapeuta a ritmus, emberi hang és érintés segítségével képes hordozni, megtartani a gyermeket, hisz ez a pszichoterápia alapköve. A zeneterápia távlati célja, hogy több önbizalmat adjon ezeknek az embereknek, melynek segítségével képessé válnak arra, hogy közösségben tudjanak élni.
Literaturhinweise
Andrew N. Meltzoff – Patricia K. Kuhl (2006): Bölcsek a bölcsőben. Typotex Kiadó, Budapest
Daniel Stern (2006): Egy baba naplója – A kis gyermek életének bontakozó világa. Animula Kiadó, Budapest
Daniel N. Stern (2002): A csecsemő személyközi világa. Animula Kiadó, Budapest
Donald W. Winnicott (2006): Az egyén fejlődése és a család. Animula Kiadó, Budapest
Gabriela Wagner (2002): Zeneterápia és sérült gyermekek In: Arany J. – Bagdy E. – Barkóczi I. et al.: Hang és lélek. Zenei Nevelési Konferencia 2002. Magyar Zenei Tanács, Budapest 69–82.
Hans-Helmut Decker – Voight (2004): Zenével az életbe. A hangok szerepe a várandóság idején és kisgyermekkorban. Medicina Kiadó, Budapest
Kodály Zoltán (1954): A zene mindenkié. Zeneműkiadó Vállalat, Budapest
Kovács Olga – Nagy Ilona – Vas József (2005): Az én fejlődés szimbólumai aktív zeneterápiás csoportban. In Linderbergerné Kardos Erzsébet (szerk.): Zeneterápiai szöveggyűjtemény. Kulcs a Muzsikához Kft., Pécs. 90–96.
Martin Dornes (2002): A kompetens csecsemő. Pont Kiadó, Budapest
Schumacher, K. – Calvet-Kruppa, C (2005): Das Evaluierungsinstrument "EBQ" zur Einschätzung der Beziehungsqualität“ (Videoband)
Varvasovszkyné Velsz Dóra (2005): Zeneterápia és gyógypedagógia, súlyosan és halmozottan sérültek intézményeiben. Piremon Nyomda, Debrecen
Downloads
Veröffentlicht
Ausgabe
Rubrik
Lizenz
Copyright (c) 2012 Mentesné Tauber Anna
Dieses Werk steht unter der Lizenz Creative Commons Namensnennung - Nicht-kommerziell - Keine Bearbeitungen 4.0 International.