A gödöllői helyi jelentőségű platánfasor állapotfelmérése (2014)

Autores

  • Tibor Berecz Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Luca Fehér Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Gábor Gyovai Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Krisztián Hága Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • István Gábor Kazinczy Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Kata Zsófia Kiszel Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Melinda Márta Mészáros Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Edina Morvai Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Gerg Pápay Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • János Petrovszki Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Viola Judit Prohászka Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Brigitta Raffa Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Sarolt Ruff Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.
  • Ágnes Szakácsw Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézet, Természetvédelmi-mérnök MSc, 2100 Gödöllő, Páter Károly u 1.

DOI:

https://doi.org/10.56617/tl.3664

Palavras-chave:

állapotváltozás, természetvédelem, hallgatói felmérés, védett fasor

Resumo

A helyi jelentőségű védett természeti értékek az országos jelentőségű védett természeti értékekhez hasonlóan fontos szerepet töltenek be a természetvédelemben. Gödöllőn is számos helyi jelentőségű védett természeti érték található, azonban kevés ismerettel rendelkezünk róluk. A gödöllői platánfasor is ilyen, ráadásul jelentős emberi hatás alatt áll, ezért szükségesnek tartottuk elvégezni az állapotfelmérését. Az általunk felvett adatokat a 2013-as egyetemi felmérés adataival terveztük összehasonlítani. Azt is vizsgáltuk, hogy a helyi jelentőségű védett természeti területre vonatkozó kezelési terv megvalósul-e a gyakorlatban. Az állapotfelmérést 20 cm-es mérőszalaggal végeztük, az egyedek egymástól való távolságát, az úttól, illetve a kerítéstől való távolságát, a talajmenti és a 140, 160 és 80 cm-es magasságú kerületüket mértük. Az egyedek általános egészségi állapotát, az antropogén hatások közül a közúti forgalom, a taposás és a szemetelés mértékét vizsgáltuk. Megállapítottuk, hogy a védett fasort jelentős emberi behatások érik, amelyek a kezelési terv előírásait követve kiküszöbölhetőek lennének. Pótolhatóak lennének a hiányzó faegyedek és a táblák is. Fontos lenne a gépjármű parkoló kellő távolságba való áthelyezése, a fák megőrzése érdekében. Szemetesek kihelyezésével jobb magatartásformák elsajátítására ösztönözhetnék a lakosokat. Úgy gondoljuk, a közvetlen közelben található iskola felkarolhatná a fasor védelmét – hiszen a Nemzeti Alaptanterv szerint a környezeti nevelést az oktatásban integrálni kell – ezáltal növelve az ifjúság felelősségét a természeti értékek és a közvetlen környezetük iránt. A helyiek és a látogatók ismereteinek bővítésére tájékoztató táblák kihelyezését tartanánk kedvezőnek.

Referências

ALMÁSI B., DEMETER A., HOLLÓSI A., MAJOR B., MARTON K., MERZA P., MOLNÁR L., NAGY E., PISZKER Z., POLLER E. F., SARLÓS D., URSU D., VINCZE T. 2014: A gödöllői platánfasor természeti érték felmérése. Tájökológiai Lapok 12 (2): 429–435.

GYURÁKI P. 2011: Eger helyi jelentőségű védett fái. SZIE, MKK, KTI, TV BSc szakdolgozat, Gödöllő.

TAKÁCS M. 2013: Természeti kincsek a fővárosban – Budapest legnagyobb fái. In: Debreceni Fejlődés és Környezet Konferencia összefoglaló CD kiadványa. 2013.06.25‒26. Debrecen, pp. 15.

HTTP1: http://hu.wikipedia.org/wiki/Plat%C3%A1nf%C3%A9l%C3%A9k

HTTP2: http://www.csaladfasor.hu/rolunk

HTTP3: http://mno.hu/termeszet/egri-platan-lett-europa-faja-1142202

HTTP 4: http://www.inaturalist.org/check_lists/73545-Platanaceae-of-California--US 2012

HTTP 5: http://index.hu/tudomany/2012/11/30/egri_platanfa_lett_az_ev_faja/

HTTP 6: http://kertesz.blog.hu/2012/05/29/margitszigeti_osplatan_vigyaz_z_unk_rad 2012

HTTP 7: http://fokert.hu/a_margitszigeti_platanfak_kereghullasa2013

HTTP8: http://www.dendromania.hu/index.php?old=falistak&nemzetseg=PLATANUS%20(PLAT%C1N)

HTTP 9: http://evfaja.okotars.hu/galeria

HTTP10: http://onp.nemzetipark.gov.hu/_user/downloads/kormend.pdf

HTTP 11: http://kiskunfelegyhaza-utikalauz.hu/latnivalok/kossuth-utcai-platanfasor-kiskunfelegyhaza-86997.html

Publicado

2015-07-19

Edição

Seção

Cikkek

Como Citar

A gödöllői helyi jelentőségű platánfasor állapotfelmérése (2014). (2015). TÁJÖKOLÓGIAI LAPOK | JOURNAL OF LANDSCAPE ECOLOGY , 13(1), 105-113. https://doi.org/10.56617/tl.3664

Artigos Semelhantes

1-10 de 135

Você também pode iniciar uma pesquisa avançada por similaridade para este artigo.

Artigos mais lidos pelo mesmo(s) autor(es)