A haldoklás művészete: Kertmetaforák

Kertmetaforák

Szerzők

  • Osztroluczky Sarolta Budapesti Corvinus Egyetem, Kertművészeti Tanszék

Kulcsszavak:

haldoklás, művészete, kertmetaforák

Absztrakt

A kertmetafora meghatározásához érdemes röviden felidézni a poétikai értelemben vett metafora fogalmát, melyen Arisztotelész óta egy szó értelmének egy másik értelem felé való eltolását, elmozdítását értjük. Némi leegyszerűsítéssel azt mondhatjuk, hogy a teljes, kifejtett metaforában a jelentésátvitel egy fogalmi (azonosítandó) és egy - szemantikai értelemben tőle távol álló - képi (azonosító) elem között történik meg, amelyet szerkezetileg a két elem azonosítása, egyetlen kifejezésben való összerántása tesz lehetővé.

A metaforikus kijelentés elemei közti belső feszültséget az értelmező azzal tudja feloldani, illetve jelentésessé tenni, ha keresi az azonosításuk alapjául szolgáló közös képzetet, rejtett tulajdonságot. Ennek révén a mindenkori befogadó tevékenyen vesz részt a szókép megalkotásában; interpreációja a metafora szerves része. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a metaforikus kijelentés sokféle értelemlehetőséget rejt magában, nem fordítható le valamilyen köznapi kijelentésre, nem parafrazeálható szemantikai veszteség nélkül. Éppen ezért az eredeti költői szókép mindig „információhordozó”, lényegi sajátossága, hogy új szempontból láttatja velünk a valóságot. A metafora sokszor hangoztatott díszítő szerepénél tehát sokkal fontosabb - az Arisztotelész által is hangsúlyozott - tanító jellege.

Információk a szerzőről

  • Osztroluczky Sarolta, Budapesti Corvinus Egyetem, Kertművészeti Tanszék

    PhD hallgató

    E-mail: osztroluczky.sarolta@gmail.com

Hivatkozások

Arisztotelész: Poétika. PannonKlett, Budapest 1997.

Arisztotelész: Retorika. Telosz, Budapest 1999.

Conan, Michel: Landscape Metaphors and Metamorphosis of Time. In: Landscape Design and the Experience of Motion. Dumbarton Oaks 2003.

Jarman, Derek: Chroma. Ein Buch der Farben. Merve, Berlin 1995.

Jarman, Derek: Derek Jarman’s Garden. Thames & Hudson, London 1995.

Nádas Péter: Saját halál. Jelenkor, Pécs 2004.

Ricoeur, Paul: Az élő metafora. Osiris, Budapest 2006.

Ross, Stephanie: What Gardens Mean. The University of Chicago Press 1998.

Testre szabott élet. írások Nádas Péter Saját halál és Párhuzamos történetek című műveiről. Kijárat, Budapest 2007.

Letöltések

Megjelent

2007-11-01

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek

Hogyan kell idézni

A haldoklás művészete: Kertmetaforák: Kertmetaforák. (2007). 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 8, 52-62. https://journal.uni-mate.hu/index.php/4D/article/view/6033