Történeti kertjeink Integrált Kezelése: elmélet és gyakorlat

Szerzők

  • Alföldy Gábor Műemlékek Nemzeti Gondnoksága

Kulcsszavak:

Elmélet és gyakorlat, Történelmi kert, Menedzsment

Absztrakt

Hazánk történeti kertjeit járva mindannyian tapasztalhatjuk, hogy a helyszínek legtöbbjében valami nincs rendjén. A tulajdonosok, kezelők - és természetesen a látogatók is - legtöbbször egyedül a pénzhiányt teszik ezért felelőssé, holott az okok valójában másra: a történeti hitelességre való törekvés, illetve az értékek felismerésének hiányára, a prioritások nem megfelelő meghatározására vezethetők vissza. Bár a pénzhiány valóban általános jelenség, e probléma ott világlik ki igazán, ahol orvoslása nem az anyagiakon múlna. E rövid írás elsődleges célja egy olyan módszernek és hozzáállásnak a bemutatása, amely a hazai történeti kertek védelmével, helyreállításával és fenntartásával foglalkozók munkáját összehangoltabbá, hitelesebbé és fenntarthatóbbá, egyszóval: sikeresebbé teheti. Ez a módszer és hozzáállás már világszerte elfogadott, és számos eredménye megcsodálható.

Információk a szerzőről

  • Alföldy Gábor, Műemlékek Nemzeti Gondnoksága

    okl. tájépítészmérnök,
    műemlékvédelmi szakmérnök,
    főkertesz

    E-mail: alfoldy@gmail.com

Hivatkozások

Alföldy Gábor,‘Történeti kertjeink védelmének aktuális kérdései’Műemlékvédelem XLVII. (2003),1 5 3 -1 6 9

Watkins, John -Wright, Tóm (eds): The English Heritage Handbook: The Maintenance and Management of historic Parks, Gardens & Landscapes. London, 2007, 25-39.

Michael Rohde (Hg.j: Pflege historischer Garten: Theorie und Praxis. Berlin, 2008.

Fekete J. Csaba, ‘Dég, volt Festeticskastélyegyüttes kulturális öröksége - értékkibontakoztatási-hasznosítási program'kézirat, 2007, Műemlékek Nemzeti Gondnoksága.

Alföldy Gábor, ‘A lélegző örökség mindennapjai- három év eredményei és tanulságai a Műemlékek Állami Gondnoksága kezelésében lévő parkokban végzett munkák kapcsán' Műemlékvédelem XLVIII. évf. (2004) 4. szám, 214 - 227; valamint uő, ‘Megújuló történeti kertjeink’ Műemlékvédelem LII (2008) 3. szám,110-122.

Alföldy Gábor: A Doba-somlóvári Erdődy-kastélypark. Tudományos dokumentáció, valamint helyreállítási és gondozásijavaslat' kézirat, 2007. Műemlékek Nemzeti Gondnoksága Adattára.

Örsi Károly, ‘A magyar történeti kertek,értékelésük és védelmük'. Doktori értekezés, kézirat, ig 86. Budapesti Cotvinus Egyetem Kertművészeti Tanszék.

Sisa József: A dégi kastély. Budapest, 2005.

Alföldy Gábor.A park és a kastélyegyüttes egészét e munka alapján a Kulturális Örökség minisztere2005. októberében műemlékké nyilvánította.

Letöltések

Megjelent

2008-08-01

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek

Hogyan kell idézni

Történeti kertjeink Integrált Kezelése: elmélet és gyakorlat. (2008). 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 11, 3-13. https://journal.uni-mate.hu/index.php/4D/article/view/6058

Hasonló cikkek

51-60 a 174-ból/ből

You may also Haladó hasonlósági keresés indítása for this article.