A Keresdi Bethlen-Kastélykert a 19-20. század fordulóján
A történeti képanyag elemzése
DOI:
https://doi.org/10.36249/4d.72.5115Kulcsszavak:
erdélyi reneszánsz, tájképi kert, filagória, kerti tó, historizáló kerti elemekAbsztrakt
A keresdi várkastély és kert együttes az erdélyi reneszánsz egyik legfontosabb öröksége. A legtöbb fellelhető emlék ezen a helyszínen azonban a 18. és 19. században megjelenő tájképi kertről és főként annak historizáló kerti elemeiről maradt ránk. Korabeli levéltári adatok, feljegyzések, fényképes emlékek és számos tárgyi (terepi) emlék,valamint adatközlők szóbeli információi alapján körvonalazódni látszik a kert egykori állapota. Jelen tanulmányszerzői a keresdi kerttörténetet az elmúlt években diplomamunka, illetve kerttörténeti tanulmány keretében is feldolgozták. A tanulmány továbbiakban ezeket a kutatásokat használja fel, szintetizálva azokat és így részletezve a keresdi kerttörténetet, kifejezve annak relevanciáját egy meghatározott, néhány évtizedes időszakra vonatkoztatva. Jelen munka elsősorban a leíró jellegű történelmi források, a történeti térképek, a grafikai és művészeti ábrázolások, valamint a fennmaradt történeti fotók kutatásán és elemzésén alapul. Ezt a történeti kutatást a hely-színen végzett felmérések egészítik ki, amelyekhez társulnak a kert egyes területein végzett régészeti feltárások és geofizikai mérések eredményei. A levéltári anyagok közt fellelhető leltárak és összeírások, a hivatalos levelezésekés gazdasági iratok egyértelműen rávilágítanak a helyszín erdélyi viszonylatban kiemelkedő kerttörténeti értékeire és fontosságára, amely főként a Bethlen család tekintélyes pozíciójának, politikai és gazdasági kapcsolatainak tulajdonítható.A kutatás célja a 19-20. század fordulójára jellemzőkerti funkciók és elemek azonosítása, amely alapul szolgálhat a helyszín örökségvédelmi jelentőségének elismeréséhez, valamint egy jövőbeni kertmegújításhoz.
Hivatkozások
Bicsok Zoltán, Orbán Zsolt (2019): Történelmi családok kastélyai Erdélyben. Csíkszereda: Guttenberg kiadó
Bíró József (1943): Erdélyi kastélyok. Budapest: Új Idők Irodalmi Intézete (Singer és Wolfner) kiadása
H. Takács Mariann (1970): Magyarországi udvarházak és kastélyok. Budapest: Akadémia kiadó
Horváth Hilda (1998): Régvolt magyar kastélyok. Budapest: Gemini Kiadó
Kiss Gábor (1987): Erdélyi várak, várkastélyok. Debrecen: Panoráma kiadó
Kovács András (2002): Transylvania Anno Domini MMI. Függelék. Kolozsvár: Koinónia kiadó
Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) Fotótára
Lukinich Imre (1928): A Bethleni Gróf Bethlen-Család Története. Athenaeum r.-t. könyvnyomdája: Budapest
Romániai Nemzeti Örökségvédelmi Hivatal Fotótára (1952 -1977 között DMI = (Direcția Monumentelor Istorice; napjainkban INP = Institutul Național al Patrimoniului)
Egy válaszlevél a keresdi grófnőnek („Frau Grafin Gabriel Bethlen”) a Peter van Velsen und Söhne virágkertészetből (Haarlem, Hollandia), amelyben a tulajdonos elnézést kért, mert megrendelt hagymás növények nem érkeztek meg időben és biztosítja arról, hogy az adódott kellemetlenség nem fog megismétlődni
Sandru Vasile Cornel helybéli lakos szóbeli adatközlése (2023. Január)
Gardendrum honlap: Anglo-chinois gardens. (Kínai hatású angolkertek). megtekintés ideje: 2023. 11. 03. Forrás: https://gardendrum.com/2015/04/04/anglo-chinois-gardens/
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Tăslăvan Marius Róbert, Fekete Albert, Surányi Beáta Csilla, Komes Dániel
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).