Minőség az oktatás kezdő szakaszában

A kvalitás kihívásai, lehetőségei, kérdőjelei

Szerzők

  • Deli István Kaposvári Egyetem CSVM Pedagógiai Főiskolai Kar

Absztrakt

A magyar közoktatási rendszer jelenkori gondjai és problémái között az egyik legjelentősebb a minőségelvű tanítás-tanulás megszervezése és megvalósítása. A „minőségelvű oktatás” mint terminológia sem, de mint új paradigma (vagy nevezzük így: új stratégia) sem magyar találmány. írásunk terjedelmi korlátai miatt azonban nem térünk ki a magyar pedagógiai gondolkodásba való behatolásának ismertetésére. Figyelmébe ajánljuk azonban az olvasóknak A minőség iskolái c. segédanyagot a gyakorlati fejlesztő munkához. Ebben a cikkben elsősorban az általános iskola 1-4. osztályaiban folyó minőségi oktatásról szeretnénk néhány problémára rámutatni.

Információk a szerzőről

  • Deli István, Kaposvári Egyetem CSVM Pedagógiai Főiskolai Kar

    dr., ny. főiskolai tanár

Hivatkozások

Válogatás az angol nyelvű szakirodalomból. SCHOOL BT Nyíregyháza. Szerk. Kotschy Beáta

Csoma Gyula: Különvélemény az oktatási-képzési minőség biztosításáról (és a minőségről) In: Új Pedagógiai Szemle, 2003. június 3–21. o.

Pecsenye Éva: Hogyan érhető el az oktatás színvonalának javítása? In: ÚPSZ, 1999. 10. sz. 85–94. o. - a minőség és a minőségbiztosítás fogalmának a pedagógiai gyakorlat felöli megközelítése

Pőcze Gábor: Minőségi szempontok az intézmény értékelésében és a pedagógiai programban. ÚPSZ, 1999. 1.sz. 37–44. o.

Gáspár László Neveléselmélet c. munkája alapján. OKKER KIADÓ, 1997

Didaktika. Szerk.: Falus Iván. Nemzeti Tankönyvkiadó, 1998.

Oktatás - rejtett kincs. A Jacques Delors vezette Nemzetközi Bizottság jelentése. UNESCO könyvek sorozat. Osiris Kiadó, Bp., Magyar UNESCO Bizottság, 1977. Új Pedagógiai Szemle, 1999. Október, 89. o.

I. Sz. Kon: Énünk nyomában. A személyiség és én-tudata. Kossuth Könyvkiadó, 1989. 266. o.

Letöltések

Megjelent

2003-10-30

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok

Hogyan kell idézni

Minőség az oktatás kezdő szakaszában: A kvalitás kihívásai, lehetőségei, kérdőjelei. (2003). Képzés és Gyakorlat : Neveléstudományi folyóirat, 1(2), 8-16. https://journal.uni-mate.hu/index.php/trainingandpractice/article/view/5597