Magyartarka tenyészbikák ivadékteljesítmény-vizsgálati eredményei

Szerzők

  • Holló Gabriella Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Állattenyésztési Tudományok Intézet, Precíziós Állattenyésztési és Állattenyésztési Biotechnika Tanszék, 7400 Kaposvár, Guba Sándor utca 40.
  • Füller Imre Magyartarka Tenyésztők Egyesülete, Bonyhád, 7150 Bonyhád, Zrínyi utca 3.
  • Németh Kristóf Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Állattenyésztési Tudományok Intézet, Precíziós Állattenyésztési és Állattenyésztési Biotechnika Tanszék, 7400 Kaposvár, Guba Sándor utca 40.

DOI:

https://doi.org/10.17205/SZIE.AWETH.2023.1.033

Kulcsszavak:

magyartarka, ivadékteljesítmény-vizsgálat

Absztrakt

Jelen tanulmányban, 1571 ivadékteljesítmény-vizsgálatban részt vett bika adatát elemeztük 20 éves időintervallumban, 2002 és 2021 között. A vizsgálatban azoknak az apáknak a hatását elemeztük, amelyek több mint 10 utóddal rendelkeztek. Létrehoztunk két csoportot a vágási életkor alapján és külön elemeztük a 9 vizsgált tulajdonságot. Idősebb életkorban történő vágáskor, a súlygyarapodás csökken, míg az izmoltság elbírálása élő állapotban és a vágás utáni EUROP minősítési kategóriák pontszáma nő. A színhúskihozatal is az előző tendenciát követi, vagyis az idősebb életkorban vágott ITV bikák színhúskihozatala kedvezőbb. A küllemi bírálat hatékonyan szolgálja a vágási tulajdonságok, különösen az izmoltság szelekcióval történő javítását. A fiatalabb életkorban vágott bikáknak közel a fele teljesített átlag felett, ami jelentős árbevétel többletet jelentett. Az eredmények alapján kitűnik, hogy a növendékbikák hústermelési kapacitása meghaladja a korábbi generációkét, tehát a hímivarú állatok nagyobb végsúlyra tovább hizlalhatók, túlzott mértékű faggyúbeépülés nélkül. Mindez indokolttá teszi a fajtára korábban kidolgozott hizlalási technológia újragondolását, nevezetesen a nagyobb végsúlyra történő hizlalást. A magyartarka fajtának a vágómarha-előállításban betöltött szerepének fenntartásához és javításához elengedhetetlen a korszerű tenyésztési eljárások – a hústermelőképesség ivadékvizsgálatának – alkalmazása a mindennapi gyakorlatban.

Információk a szerzőről

  • Holló Gabriella, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Állattenyésztési Tudományok Intézet, Precíziós Állattenyésztési és Állattenyésztési Biotechnika Tanszék, 7400 Kaposvár, Guba Sándor utca 40.

    levelezőszerző
    hollo.gabriella@uni-mate.hu

Hivatkozások

Füller I. (2010): Hústermelő-képesség javítására irányuló szelekció továbbfejlesztése a magyar tarka fajtában. PhD-dolgozat, Kaposvár

MTE (2016): A magyartarka fajta tenyésztési programja. Magyartarka Tenyésztők Egyesülete (MTE), Bonyhád. 5.

Szabó F. (2005): Húsmarhatenyésztés. Mezőgazda Kiadó, 15–220.

URL1: https://magyartarka.hu/egyesulet/bemutatkozunk letöltve: 2022. november 20.

Letöltések

Megjelent

2023-05-30

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek

Hogyan kell idézni

Magyartarka tenyészbikák ivadékteljesítmény-vizsgálati eredményei. (2023). Animal Welfare, Etológia és Tartástechnológia (AWETH), 19(1), 33-39. https://doi.org/10.17205/SZIE.AWETH.2023.1.033

Hasonló cikkek

You may also Haladó hasonlósági keresés indítása for this article.