Tájgondozás, mint a tájvédelem helyi eszköze

Szerzők

  • Illyés Zsuzsanna Szent István Egyetem, Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszék

Kulcsszavak:

tájgondozás, tájvédelem

Absztrakt

A  tájvédelem olyan közérdekű tevékenységek rendszere, amely egyrészt  a tájak értékeinek megőrzésére és helyreállítására irányul, másrészt a tájak használatának folyamatában a terhelhetőség és a használói igények összehangolására törekszik. A tájvédelemi tevékenység egyik pillére a tájak esztétikai és funkcionális adottságait és jellegét meghatározó természeti értékek, természeti rendszerek, tájalakítási folyamatok és egyedi tájértékek feltárása. A tájvédelmi tevékenység másik pillére az aktív közreműködés a fenntarthatóság, az esélyegyenlőség és az együttérzés szempontjait képviselve a társadalmi csoportok tájat érintő döntéseiben, a megegyezés folyamatában. A két pillér és közöttük a megfelelő kapcsolat megteremtéshez a teljes feladatkört lefedő, a tervezéstől a végrehajtásig terjedő szakfeladat-struktúrára és szakembergárdára lenne szükség. Hazánkban a tájak védelmével leginkább a tervezési tevékenységek és szakhatósági feladatok kapcsán, valamint a védett természeti területek kezelése során és a civil szervezetek aktivitásaként találkozunk. A tájvédelemmel foglalkozó szakembergárda jellemzően diplomás tájépítész, és az irányítás, tervezés területén tevékenykedik. Az Európai Tájegyezményhez csatlakozó országok közül a törvénykezéstől a gondozásig terjedő tájvédelmi feladatkört ellátó szervezeti struktúra Németországban példaértékű módon épült ki. A hazai rendszer tekintetében a tájvédelem helyi közérdekű képviselete szinte teljességgel hiányzik. A hiány pótlására a Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kara a végrehajtásban, helyi szinten tevékenykedő szakemberek, a tájgondnokok képzését tervezi.

Információk a szerzőről

  • Illyés Zsuzsanna, Szent István Egyetem, Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszék

    okl. táj- és kertépítész mérnök
    egyetemi docens

Hivatkozások

Archaeological sites (source: Stibrányi M., Mesterházy G., Padányi-Gulyás G. (2012): Régészeti feltárás előtt – vagy helyett. Magyar Nemzeti Múzeum, Nemzeti Örökségvédelmi Központ, Topográfiai Osztály. Budapest)

Areas designated for complex landscape rehabilitation.

Az Országos Területrendezési Tervről szóló 2003. évi XXVI. törvény felülvizsgálata Lechner Lajos Tudásközpont Nkft. Budapest, 2013.07.

Czúcz B., Molnár Zs., Horváth F., BottaDukát (2008): The natural capital index of Hungary Acta Botanica Hungarica 50 (Suppl.): 161–177. https://doi.org/10.1556/ABot.50.2008.Suppl.8

H. Horváth N. (2016): Sikeres tájgondozási modell Németországban, In: 4D Tájépítészeti és kertművészeti folyóirat (40)

Historic landscape (source: Makádi M., Taraczközi A. (2007): A Föld, amelyen élünk 8. Mozaik Kiadó. Szeged)

Historical landscape (source: Makádi M., Taraczközi A. (2007): A Föld, amelyen élünk 8. Mozaik Kiadó. Szeged

Horváth F., Molnár Zs., Révész A., Pataki Zs., Polgár L. (2007): Magyarország élőhely-térképezési programja.Térinformatika. 5: 21–23.

Kató E., Nadasy L. (2016): Tájgondozási feladatok a mélyszegénység elleni küzdelemben, In: 4D Tájépítészeti és kertművészeti folyóirat (40)

Kollányi László, Dancsókné Fóris Edina, Máté Klaudia: Tájgondozás, örökségvédelem a világörökségi területek védelmében, In: 4D Tájépítészeti és kertművészeti folyóirat (40)

Máté K. (2016): Gondoskodó helyi értékvédelem települési jó példái, In: 4D Tájépítészeti és kertművészeti folyóirat (40)

Natúrparkok (forrás: A magyarországi Natúrparkok szakmai koncepciója. Vidékfejlesztési Minisztérium. Budapest, 2014.)

Régészeti lelőhelyek (forrás: Stibrányi M., Mesterházy G., Padányi-Gulyás G. (2012): Régészeti feltárás előtt – vagy helyett. Magyar Nemzeti Múzeum, Nemzeti Örökségvédelmi Központ, Topográfiai Osztály. Budapest)

Szent István Egyetem Környezetgazdálkodási Intézet (2002): Érzékeny természeti területek. KvVM Természetvédelmi Hivatal

Szilvácsku Zsolt, Dancsokné Fóris Edina (2016): Tájgondozás és vidékfejlesztés kölcsönös egymásrautaltsága, In: 4D Tájépítészeti és kertművészeti folyóirat (40)

Tájgondnok műhelybeszélgetésről készült összefoglaló, BCE Tájépítészeti és Településtervezési Kar. Kézirat. 2015.12.10.

Történeti táj (forrás: Makádi M., Taraczközi A. (2007): A Föld, amelyen élünk 8. Mozaik Kiadó. Szeged)

Valánszki István (2015): Vidéki térségek fejlesztését szolgáló indikátorrendszer kidolgozása című doktori értekezés

Letöltések

Megjelent

2015-11-01

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek

Hogyan kell idézni

Illyés, Z. (2015). Tájgondozás, mint a tájvédelem helyi eszköze. 4D Tájépítészeti és Kertművészeti Folyóirat, 40, 14-23. https://journal.uni-mate.hu/index.php/4D/article/view/5748

Hasonló cikkek

1-10 a 328-ból/ből

You may also Haladó hasonlósági keresés indítása for this article.

Ugyanannak a szerző(k)nek a legtöbbet olvasott cikkei