Glifozát hatóanyagú gyomirtó szer, valamint a réz-szulfát egyedi és együttes toxicitásának vizsgálata házityúk-embriókon

Szerzők

  • Szabó Rita Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézet, e-mail: szabo-r@georgikon.hu (levelezőszerző) https://orcid.org/0009-0002-1772-4446
  • Laczó László Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézet
  • Major László Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézet
  • Kormos Éva Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézet
  • Lehel József Állatorvostudományi Egyetem Élelmiszer-higiéniai Tanszék https://orcid.org/0000-0001-8021-0566
  • Budai Péter Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézet

Kulcsszavak:

glifozát, réz-szulfát, interakció, embriómortalitás, házityúk-embrió

Absztrakt

A glifozát hatóanyag-tartalmú Taifun Forte herbicid és a környezeti fémterhelést modellező réz-szulfát egyedi és együttes méreghatását tanulmányoztuk fejlődő tyúkembriókon. A kezelésekhez a réz szulfát 0,01%-os oldatát és a Taifun Forte (360 g/l glifozát-izopropilamin só) gyomirtó szer 2,5%-os emulzióját alkalmaztuk, 0,1-0,1 ml térfogatban. Az injektálásos kezeléseket a keltetés megkezdésének napján, a feldolgozást a keltetés 19. napján végeztük el. A kórbonctani feldolgozás során lemértük az embriók testtömegét, lejegyeztük az elhalások számát és a makroszkópos embrionális elváltozásokat. A vizsgálati anyagok egyedi és együttes kezelései során, a kezelt csoportokban az embriók testtömeg értékei szignifikánsan kisebbek voltak a kontrollhoz viszonyítva. A réz-szulfát egyedi alkalmazása nem, ugyanakkor a Taifun Forte és a kombinációs kezelés szignifikánsan fokozta az embriómortalitást. A fejlődési rendellenességek előfordulásának gyakorisága sporadikus jellegű volt a kezelt csoportokban. Az eredmények alapján a réz-szulfát és a glifozát között additív toxikus kölcsönhatás léphet fel, amely nagymértékben csökkentheti az embriók életképességét vagy súlyos esetekben vadon élő madarak kihalásához vezethet.

Hivatkozások

Bogenfürst, F. 2004. A keltetés kézikönyve. Gazda Kiadó. Budapest 42–63.

Budai, P., Kormos, É., Szemerédy, G., Somody, G., Szabó, R., Farkas, V. és Lehel, J. 2017. Glifozát hatóanyagú (Glialka Star) gyomirtó szer és a réz-szulfát egyedi és együttes méreghatásának teratológiai vizsgálata csirkeembriókban. Georgikon for Agriculture 21(1). 139–144.

Darvas, B., Polgár, A. L., Schwarczinger, I. és Turóczi, Gy. 1999. A biológiai növényvédelem és helyzete Magyarországon. MTA Növényvédelmi Kutatóintézete, Budapest 14.

Fáth, R. 2018. Környezetszennyező nehézfémek (kadmium, réz) és a Taifun Forte gyomirtó szeregyedi és együttes toxicitásának vizsgálata házityúk-embriókon. Diplomadolgozat. PE GK, Keszthely.

Fejes, S. 2005. Egyes nehézfémek és növényvédő szerek egyedi és együttes méreghatásának vizsgálata madárteratológiai tesztben. Doktori Értekezés. Veszprémi Egyetem, Keszthely. 39–42.

Judi, R. 2017. Egy növényvédelmi peszticid (Amega) és nehézfémek (réz és kadmium) egyedi és együttes méreghatása csirkeembriókon. Diplomadolgozat. PE GK, Keszthely.

Palkovics, A. 2003. Fusilade S gyomirtó szer embriótoxicitásának vizsgálata fácántojásokon. Növényvédelem 39(12). 597–601.

Szabó, R. 2009. Környezetszennyező nehézfémek (réz, kadmium) és herbicidek (Dual Gold 960 EC, Stomp 330 EC) egyedi és együttes toxicitása házityúk-embriókon. Doktori Értekezés. Pannon Egyetem Georgikon Kar, Keszthely.

Szabó, R., Kántor, A., Kormos, É., Grúz, A., Somody, G., Szemerédy ,G., Lehel, J. és Budai, P. 2016. A réz-szulfát és a Pyrinex 48 EC egyedi és együttes toxicitásának vizsgálata házityúk és fácán embriókon. Növényvédelem 77. 52(10). 489–494.

Várnagy, L. 1995. Növényvédelem és környezetvédelem. Veszprémi Egyetemi Kiadó, Veszprém 40–46.

Várnagy, L. és Budai, P. 2003. A mezőgazdasági vegyi anyagok higiéniája és toxikológiája. Veszprémi Egyetemi Kiadó, Veszprém 70–83.

Letöltések

Megjelent

2020-03-06

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek