Az őszi búza levélrozsdájának elhárítására irányuló egyszeri fungicid kezelés időzítésének jelentősége

Szerzők

  • Molnár Péter Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézet, e-mail: peter.miller.hu@gmail.com (levelezőszerző)
  • Füzi István BASF Hungária Kft.
  • Takács András Péter Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézet

Kulcsszavak:

búza, növénykórtan, levélrozsda, védekezés

Absztrakt

A levélrozsdát okozó Puccinia recondita Rob. ex Desmaz gomba jelentős terméskárosítónak számít Magyarországon. Az ellene való kémiai védekezés időzítésének tisztázása céljából kisparcellás kísérletet összesen hét kezeléssel állítottunk be egy fogékony őszibúza-fajtában. Az 1. kezelés (kezeletlen kontroll) esetében nem volt védekezés. A 2–7. kezelésekben pedig egy fluxapiroxadot és piraklostrobint tartalmazó gombaölő szert használtunk a gombás betegségek – elsősorban a levélrozsda – elleni védekezésre 1 liter/hektáros dózisban, különböző időpontokban. Úgy a levélrozsda elhárítása, mint a termésnövelés szempontjából a hat kijuttatási időpont közül a kalászolás kezdeti (BBCH 51) bizonyult a legsikeresebbnek. Ennek idején a fertőzöttség mértéke még nem érte el 1%-os védekezési küszöböt. Itt figyeltük meg azt is, hogy a készítmény hatása több mint öt hétig tartott. A zászlóslevél megjelenése – kiterülése idején végzett védekezés még korainak bizonyult, hatása nem tartott ki az fertőzési folyamat végéig. A virágzásban végzett védekezés (BBCH 65) pedig már későinek volt mondható, ugyanis itt már több mint 1%-os volt a fertőzöttség, amikor permeteztünk. Jelenleg a levélrozsda ellen védelmet – a rezisztenciára való nemesítés mellett – csak a növényvédő szerek használata jelent.

Hivatkozások

Békési P. 2009. Búzát intenzíven, de hogyan? Agrofórum. 10. 5. 18–21.

Békési P. 2014. Az őszi búza rozsdabetegségeiről. Agrofórum 25. 7. 48–51.

Csősz L-né 2007. Növénykórtani és rezisztencia vizsgálatok az őszi búza rozsda, lisztharmat és levélfoltosságok kórokozóival. Ph.D. értekezés, Keszthely 15–17., 73.

Fischl G., Horváth J., Kadlicskó S., Kiss E., Pintér Cs. és Bíró K. 1995. A szántóföldi növények betegségei. Mezőgazda Kiadó, Budapest 10–13.

Füzi I. 2018. A búzabetegségek elleni védekezés stratégiája napjainkban. Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara. XIII. Növényorvosi Nap 104–107.

Glits M. és Folk Gy. 2000. Kertészeti növénykórtan. Mezőgazda Kiadó, Budapest 110–115.

Glits M., Horváth J., Kuroli G. és Petróczi I. 1997. Növényvédelem. Mezőgazda Kiadó, Budapest 3.. 40–41.

Letöltések

Megjelent

2020-03-06

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek