Fürdőtavak

Szerzők

Kulcsszavak:

fürdőtó, vegyszermentes, tiszta víz, környezetvédelem, egészségmegóvás

Absztrakt

A modern tájkutatások a táj jelenlegi potenciáljait vizsgálják a jövőbeli tájhasznosítás megfelelősége szempontjából. Különösen fontos és hasznos lehet ez a kutatás olyan környezet-érzékeny területeken, ahol az emberi jelenlét /turizmus környezetre gyakorolt hatásai révén jelentős változásokat okoz. A vizsgálni kívánt régióhoz hasonló feltételekkel bíró Németországban például már több mint 100 klórmentes, biológiai úton tisztuló öko-strand működik. Ezen strandok esetében növények tisztítják a vizet a káros vegyi anyagok helyett. A kellő higiéniás feltételek biztosítása és fenntartása érdekében a legtöbb uszoda, kereskedelmi szálláshely, strand stb. vize tele van vegyi anyagokkal, elsősorban klórral, melyek irritálják a szemet és a bőrt, ezen kívül mérgezik és szennyezik a környező talajt és a növényeket. A kutatás során azt vizsgálnánk, hogy a régiós szállodák, kereskedelemi szálláshelyek nyitottak lennének-e a jelenleg működő wellness részlegükön olyan biológiai úton tisztuló úszómedencék (natural swimming pool, Naturbad) kialakítására, melyek esetében a medence köré ültetett vagy vízben lebegő növények, illetve azok homok-és kavicságya szűri meg a vizet és nincsen szükség semmilyen egyéb kémiai anyag alkalmazására. Ezen esetekben ugyan mesterségesen kialakított fürdőhelyekről lenne szó, mégis olyan érzést keltene az oda látogató vendégekben, mintha egy természetes tóban úszkálnának. A természetes, biológiai vízszűrő alkalmazásával olyan vízminőséget lehet biztosítani, mely megfelel az EU-szabályoknak, így kisgyermekes családok is igénybe vehetik ezen szolgáltatásokat. A víz keringését vízforgató rendszer segítségével, illetve szivattyúzással lehetne megoldani. Az első természetes fürdőtavat az 1980-as években építették Ausztriában, s Európa szerte ma már kb. 20.000 fürdőtavas nyilvános strand működik. Mindenki számára ismert a turizmus társadalmi, gazdasági, politikai és kulturális jelentősége. Magyarország aktív nemzetközi turizmusa az elmúlt évek során dinamikusan fejlődött s ez egy újabb attrakciót jelentene a desztinációk vonzerőjét tükröző palettán.

Szerző életrajzok

  • Horváth Dóra, MATE Georgikon Campus

    levelezőszerző
    Horvath.Dora@uni-mate.hu

  • Anda Angéla, MATE Georgikon Campus

    anda.angela@uni-mate.hu

Hivatkozások

Dr. Borszéki B. Gy. 1998. Ásványvizek, gyógyvizek pp. 42–43. pp. 53–57. MÉTE Kiadó.

Dávid L., Jancsik A., Rátz T. 2007. Turisztikai erőforrások pp. 5–76. Perfekt Zrt, Budapest.

Hahn H., Kagelmann H. J. Tourismuspsychologie und Tourismussoziologie Quitessenz Verlags-GmbH, S. pp. 155–160.

Hopkins W. G., Hüner N. P. A. 2009. Introduction to Plant Physiology. 242. p.

Horst W. Opaschowski. 2021. Das Gekaufte Paradies: Tourismus im 21. Jahrhundert

Keveiné Bárány I. 2015. Ökozónák a Földön. JATEPress, Szeged. https://acta.bibl.u-szeged.hu/45348/1/ft_008.pdf

Lengyel M. 2005. A turizmus általános elmélete. Heller Farkas Gazdasági és Turisztikai Szolgáltatások Főiskolája, Budapest, pp. 42–64.

Magda R., Marsalek S. 2010. Vidékgazdaságtan II. Szaktudás Kiadó Ház

Pechlaner H. 2005. Risiko und Gefahr im Tourismus: Erfolgreicher Umgang mit Krisen und Strukturbrüchen, Erich Schmidt Verlag, pp. 293–300.

Puckó L., Rátz T. 1998. A turizmus hatásai; Aula, Budapest. pp. 17–70.

Sajtos L., Mitev A. 2007. SPSS Kutatási és Adatelemzési kézikönyv, Research International pp. 137–145.

Vester H-G. 1999. Tourismustheorie:Tourismussoziologie, München: Quintessenz,1993. pp. 37–61.

Weiermair P., Pechlaner K. P. 2008. Unternehmertum im Tourismus, Führen mit Erneuerungen, Erich Schmidt Verlag ISBN 978 3 503 10662 2, pp. 75–94.

Wöhler K. 1993. Informationsverhalten

https://www.aquapond.hu/biomedencek-es-furdotavak/

https://termalonline.hu/gyogykezelesek/iszapkezeles-mikor-alkalmazhato

http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/haztfogy/haztfogyhavi1306m.pdf

https://mtu.gov.hu/cikkek/a-turizmus-eredmenyei-magyarorszagon

https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_oga018.html

https://mtu.gov.hu/cikkek/egeszsegturizmus

Letöltések

Megjelent

2024-06-28