A gyomköles (Panicum miliaceum subsp. ruderale l.) kompetíciós képességének vizsgálata tenyészedényes kísérletben

Szerzők

  • Pásztor György Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Növényvédelmi Intézet, Növényvédelmi Tanszék. e-mail: pasztor.gyorgy@uni-mate.hu (levelező szerző)
  • Nyisztor Boglárka Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Növényvédelmi Intézet, Növényvédelmi Tanszék. e-mail: nyibob@gmail.com

Kulcsszavak:

köles, kompetíció, gyomszabályozás

Absztrakt

A köles (Panicum miliaceum) jelentősége, mint gyomnövény folyamatosan növekszik. Leginkább azokon a területeken, ahol monokultúrában termesztették a kukoricát és a gyomszabályozását klóramino-triazin tartamú készítményekkel végezték, ugyanis erre a hatóanyagra a köles rezisztens, így versenytársak hiányában nagyon könnyen fel tudott szaporodni. Az Országos Szántóföldi Gyomfelvételezések eredményeit megfigyelve látható, hogy 60 év alatt a gyomnövények fontossági sorrendjében a 199. helyről a 10. helyre emelkedett. A legnagyobb kártételt kukoricában képes előidézni. Ennek fő oka, hogy a köles fajok életmódja nagyon hasonló a kukoricához, csírázásuk is szinte egyszerre kezdődik. Ráadásul a hazánkban már régebb óta jelenlévő gyomkölesek mellé újabb köles fajok érkeznek. Fontos, hogy ezeket minél jobban és alaposabban megismerjük, mert ezáltal hozzájárulunk ahhoz, hogy egyre hatékonyabb védekezési eljárásokat dolgozzunk ki ellenük. Kutatásunk célja annak a vizsgálata, hogy a kukoricával együtt csírázó és fejlődő kölesek hogyan hatnak a hajtás- és gyökérhosszra, illetve a biomasszára.

Hivatkozások

Ábrahám R., Érsek T., Kuroli G., Németh L. és Reisinger P. 2011. Növényvédelem. Digitális könyvtár. Debreceni Egyetem, Nyugat-Magyarországi Egyetem, Pannon Egyetem 19, 88.

Hunyadi K., Béres I. és Kazinczi G. 2011. Gyomnövények, gyombiológia, gyomirtás. Mezőgazda Kiadó, Budapest 12-14, 143, 287-290.

Király G. és Magyar L. 2012. Kiegészítések a Panicum miliaceum L. alakkörének ismeretéhez. Magyar Gyomkutatás és Technológia 2. 30-40.

Nádasyné I. E. és Pásztor Gy. 2015. A köles fajok (Panicum spp.) hazai elterjedése, biológiája és a védekezés lehetőségei. Magyar Gyomkutatás és Technológia 2. 3-14.

Novák R., Dancza I., Szentey L. és Karamán J. 2011. Az ötödik országos gyomfelvételezés Magyarország szántóföldjein. Vidékfejlesztési Minisztérium Élelmiszerlánc- felügyeleti Főosztály, Növény- és Talajvédelmi Osztály, Budapest

Pásztor Gy. 2020. Adatok a köles fajok biológiájához és természetes vírusfertőzöttségéhez. Doktori (PhD) értekezés, Pannon Egyetem 29-31, 34-38.

Letöltések

Megjelent

2023-04-15