Fontosabb egyszikű gyomnövények allelopatikus hatásának vizsgálata kukoricában

Szerzők

  • Lórántfy Kolos Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Növényvédelmi Intézet, Növényvédelmi Tanszék. e-mail: lkolos1999@gmail.com (levelező szerző)
  • Pásztor György Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Növényvédelmi Intézet, Növényvédelmi Tanszék. e-mail: pasztor.gyorgy@uni-mate.hu

Kulcsszavak:

allelopátia, kukorica, pázsitfű, hipotézisvizsgálat, ANOVA

Absztrakt

A kukorica világviszonylatban a harmadik legfontosabb termesztett növény, Magyarországon a legjelentősebb területen termesztett szántóföldi növény. A klímaváltozás hatására lényegesen változik a csapadék mennyisége és eloszlása, melyet a gyomnövények igyekeznek elvonni a kultúrnövényektől. A nyárutói egyéves pázsitfüvek közül elsősorban a közönséges kakaslábfű, a termesztett köles és a fakó muhar tömeges megjelenése veszélyes a kapás kultúrákban, elsősorban kukoricaállományban. Az allelopátia jelenségét már az ókor óta vizsgálták, amit számos eredmény támaszt alá. Az allelopátiáért felelős kémiai anyagok a növény minden részében (gyökér, szár levél, virág vagy termés) megtalálhatóak. Többnyire gátló hatással bírnak. A kölcsönhatás során a kibocsátó növény fejti ki hatását vagy hatásait a befogadó növénnyel szemben (Hunyadi és mtsai., 2011). A kukoricában jellemző fontosabb egyszikű T4-es gyomok allelopátiás hatásait vizsgáltuk a kukorica csírázására.

Hivatkozások

Antal J. 2005. Növénytermesztéstan 1-2. Mezőgazda Kiadó, Budapest

Hunyadi K., Béres I. és Kazinczi G. 2011. Gyomnövények, gyombiológia, gyomirtás. Mezőgazdasági Kiadó, Budapest

Pepó P. 2019. Integrált növénytermesztés 2. Alapnövények. Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó, Budapest 59-92.

Szieberth D. és Széll E. 1998. Amit a kukoricatermesztésről a gyakorlatban tudni kell. Agroinform Kiadó, Budapest 30.

Ujvárosi M. 1979. Változások a kukorica gyomnövényzetében az elmúlt 20 évben. Kukoricaterm. Kiss. 1968-1974. Akadémiai Kiadó, Budapest 139-154.

Winter, A. G. 1961. New physiological and biological aspects in the interrelationships between higher plants. Symp. Soc. Exp. Biol. 15. 229-244.

Letöltések

Megjelent

2023-04-15