Study on the payback of vineyard plantation

Szerzők

  • Szabó Péter Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Szőlészeti-Borászati Intézet, e-mail: Szabo.Peter@uni-mate.hu (levelező szerző)
  • Soós Adrienn Magyar Agrár - és Élettudományi Egyetem, Georgikon Campus, e-mail: Soos.Adrien@uni-mate.hu
  • Szanati Angéla Magyar Agrár - és Élettudományi Egyetem, Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet, e-mail: Szanati.Angela@uni-mate.hu
  • Veszelka Mihály Magyar Agrár - és Élettudományi Egyetem, Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézet, e-mail: Veszelka.Mihaly@uni-mate.hu

Kulcsszavak:

szőlő, telepítés, megtérülés, szőlőültetvény

Absztrakt

A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Hivatal (OIV) adatai szerint a világ szőlőterülete 7,5 millió hektár volt 2021-ben, mely csökkenő tendenciát mutat. Magyarország szőlőtermesztése több évszázados múltra tekint vissza és a szőlő-borágazat még napjainkban is jelentős. A magyarországi szőlő-bor ágazat a világ bortermelésének töredékét, mintegy 1%-át adja. Magyarország borágazatának középpontjában továbbra is a magyarországi piac áll. A szőlőterület nagysága az EU-csatlakozást követően jelentősen csökkent, ez az elmúlt pár évben azonban stabilizálódni látszik, jelenleg mintegy 63 ezer hektár. Egyértelmű tendencia a kékszőlők arányának (2014-ben: 30%) lassú növekedése, valamint az illatos fehér és a rezisztens fajták előretörése (HNT, 2019). Magyarország tehát egy kis bortermelő ország, igen nagy termőhelyi változatossággal. Az Európai Unió területén komoly szabályozás alá esik a borszőlő termesztése, a tagállamok számára csupán évi egy százaléknyi területbővítést engedélyeznek. Az Európai Unió új szőlőtelepítési engedélyezési szabályozásának köszönhetően ugyan korlátozott mértékben, de alkalom nyílik a tagállamok számára a termelési potenciál növelésére. Munkánk során 1 hektár nagyságú szőlőültetvényre vonatkozóan végeztünk gazdasági számításokat. Választ kerestünk arra, a kérdésre, hogy 1 hektár cserszegi fűszeres szőlő telepítése milyen költségekkel jár, illetve milyen bevételeket lehet realizálni 10 év távlatában, továbbá az ültetvény megtérülési idejét is vizsgáltuk.

Hivatkozások

http://www.oiv.int/oiv/cms/index?lang=en

https://www.aki.gov.hu/

https://www.mnb.hu/arfolyamok

Az 1995. évi CXVIII. törvény a személyi jövedelemadóról

Az 1996.évi LXXXI. törvény a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény 2. számú melléklete

A 2000. évi C törvény a számvitelről

Birher, I., Pucsek, J., Sándor L.-né, Sztanó, I. 2006.: A vállalkozások tevékenységének komplex elemzése. Perfekt, Budapest

Bíró, Sz., Nemes, G. 2014. Vidékfejlesztési támogatások, lehívások, eredmények Gazdálkodás. 58(3). 247–262.

Harangi-Rákos, M., Szabó, G. 2012. A mezőgazdasági szervezetek gazdálkodásának vizsgálata a 2002-2009 közötti időszakban. Gazdálkodás, 55(4). 358–366.

Hegyközségek Nemzeti Tanácsa 2016. Magyarország szőlészetének és borászatának helyzete - Háttértanulmány az ágazati stratégiához.

Helgertné, Sz. I. 2003. Számvitel Mezőgazdasági példákkal Szaktudás Kiadó Ház, Budapest

Kispál, G. 2014.: Csongrádi szőlőtelepítés, avagy a csongrádi térség fenntarthatóságának alternatívája. Borászati füzetek, 2014/05.

Sabján, J., Sutus, I. 2003. Vezetői számvitel az agrártermelésben Szaktudás Kiadó Ház, Budapest

Sutus, I. 2002. Gyakorlati számvitel a mezőgazdaságban. Szaktudás Kiadó Ház, Budapest

Sutus, I. 2011. Mezőgazdasági számvitel és elemzés. Szaktudás Kiadó Ház Rt., Budapest

Letöltések

Megjelent

2022-12-16