Állatjólét és etika

Szerzők

  • Gere Tibor Károly Róbert Főiskola, Agrár és Vidékfejlesztési Kar, Vadgazdálkodási és Állattenyésztési Tanszék, 3200 Gyöngyös, Mátrai út 36.

Kulcsszavak:

állatjólét, állatetika, állat jogai, biotechnika, állatvédelem

Absztrakt

A szerző írásával tisztelegni kíván azoknak az állatoknak, amelyek több évtizedes kutatómunkája során alanya és résztvevői voltak tudományos kutatási programjainak, és ezzel hozzájárultak kutatómunkája sikeréhez, az állattenyésztés, az állatgenetika, az etológia, a növekedésbiológia, az emésztésélettan, a biotechnológia, a molekuláris genetika területén született új kutatási eredmények létrejöttéhez.
Cikkében a szerző történeti áttekintést ad az állatjóléttel és állatetikával kapcsolatos nézetek fejlődéséről. Részletesen tárgyalja az emberi faj és az állatok jogi státusával kapcsolatos filozófiai és jogi állásfoglalásokat. Kitér az iparszerű termelési mód által kialakított környezeti körülmények káros hatásaira, és a Farm Animal Welfare Advisory Committee által első ízben megfogalmazott, az állatok jogait összefoglaló felfogásra. Foglalkozik az ember és az állatok jogainak azonosságával és különbségével, a legújabbkori legújabb kori állatvédő mozgalmak etikai felfogásával és erkölcsi alapjával.
Tárgyalja a biotechnika és az állatetika összefüggéseit, a biotechnikai forradalom lehetséges humán és állatvédelmi következményeit, az ezzel kapcsolatos szélsőséges nézeteket. Bemutatja a legfontosabb világvallások felfogását az állatok és az ember viszonyáról.
Végül állást foglal a szerző az állatvédelem és a hasznosítás törvényi szabályozásának szükségességéről.

Információk a szerzőről

  • Gere Tibor, Károly Róbert Főiskola, Agrár és Vidékfejlesztési Kar, Vadgazdálkodási és Állattenyésztési Tanszék, 3200 Gyöngyös, Mátrai út 36.

    tgere@karolyrobert.hu

Hivatkozások

Cheeke, P.R. (2004): Contemporary Issues in Animal Agriculture. Pearson Education, Inc., Upper Saddle River, New Jersey, US.

Csányi V. (2006): Az emberi viselkedés. Nők Lapja Műhely, Sanoma Könyvkiadás, Budapest.

Ewing, S.A. – Lay Jr. D.C. – von Borell E. (1999): Farm animal well-being. Prentice Hall, Upper Saddle River, New Jersey, US.

FASS (Federation of Animal Science Societies) (1999): Guide For the Care and Use of Agricultural Animals in Agricultural Research and Teaching. Savoy, IL. US.

Fraser, A.F. – Broom, D.M. (2004): Farm animal behaviour and welfare. CABI Publishing, Cambridge, UK.

Korán (1987). Helkin, Budapest.

Rollin, B.E. (1995): Farm animal welfare. Iowa State University Press, Ames, US.

Szent Biblia. Ó és új testamentumában. Fordította: Károli Gáspár. Bibliatársulat, évszám és megjelenési hely megjelölése nélkül.

Letöltések

Megjelent

2008-04-30

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek

Hogyan kell idézni

Gere, T. (2008). Állatjólét és etika. Animal Welfare, Etológia és Tartástechnológia (AWETH), 4(1), 59-69. https://journal.uni-mate.hu/index.php/aweth/article/view/6864

Hasonló cikkek

1-10 a 40-ból/ből

You may also Haladó hasonlósági keresés indítása for this article.