Talajvíz ionkoncentrációjának vizsgálata
Közelítő módszerek összehasonlítása
Kulcsszavak:
digitális terepmodell, neurális hálózat, krigelés, spline, inverz távolságAbsztrakt
A pécsi Hőerőmű (PANNONPOWER Rt.) zagytározójának rekultivációja során felmerült az igény a talajvízben oldott ionok koncentrációjának vizsgálatára (monitorozására). Mivel felszín közeli vízről van szó, ezért az oldott anyagok hatással lehetnek a felszíni és felszínközeli élővilágra. A talajvíz kapcsolatban van más vizekkel is (folyók, tavak), ezért szükséges a víz mozgásának vizsgálata, amire az ionkoncentráció változásából következtethetünk. Szemléletesség érdekében a mérési eredményeket térben (grafikusan), háromdimenziós digitális terepmodell segítségével ábrázoltuk, amihez a lehető legtöbb mérési adat kell. Mivel a vízmintákat figyelőkutakból nyerjük, megoldhatatlan feladat, hogy tetszőleges számban és helyről gyűjtsünk információt. Ezért a terepmodell elkészítéséhez szükséges adatokat – az ismert mérések alapján – becsléssel (közelítő eljárással) határoztuk meg. A feladat elvégzéséhez a szakirodalmakban számos közelítő eljárás megtalálható, amelyek közül néhány módszer (krigelés, spline, inverz távolság és neurális hálózat) összehasonlítását is elvégeztük.Hivatkozások
Gimesi L. (2003). Az NKFP-3/050/2001 pályázat térinformatikai feldolgozó rendszerének továbbfejlesztése a Pannon Hőerőmű Rt. korábbi abiotikus adatainak a térinformatikai rendszerbe vitele és feldolgozása érdekében. Szakvélemény. Pécsi Tudományegyetem, Pécs.
Gimesi L., Béres Cs. Z., Bérczi Sz., Hegyi S., Cech V. (2004). Teaching planetary GIS by constructing its model for the test terrain of the Hunveyor and Hussar. 35th Lunar and Planetary Science Conference, Houston. 1140.
Gimesi L. (2004a). Neurális hálózatok és térinformatikai alkalmazásuk. Térinformatika 7. 13–15.
Gimesi L. (2004b). Mesterséges intelligencia alkalmazása a rekultivációban. Acta Agraria Kaposváriensis, Kaposvári Egyetem, 8(3), 1–9.
Iványi A. (2004). Informatikai Algoritmusok I. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.
Korn, G. A., Korn T. M. (1975). Matematikai kézikönyv műszakiaknak. Műszaki könyvkiadó, Budapest.
Newman, W. M., Sproull, R. F. (1985) Interaktív számítógépes grafika. Műszaki könyvkiadó, Budapest.
NKFP-3/050/2001 pályázat. (2003). A Dél-dunántúli régió környezetterhelésének csökkentésére irányuló komplex hulladékkezelési és rekultivációs technológia, valamint monitoring rendszer kifejlesztése és alkalmazása.
Steiner F. (1990). A geostatisztika alapjai. Tankönyvkiadó, Budapest.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2006 Gimesi László

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
