Gyermek, család és nevelés megjelenítése Kömlei János Szükségben segítő könyv című munkájában
Absztrakt
Tanulmányomban a Szükségben segítő könyv című, 1790-ben megjelent műben vizsgálom a gyermekekről és a családról kialakított képet. Korabeli nevelési és életmóddal kapcsolatos tanácsadókkal is egybevetettem az olvasottakat, így egy tágabb értelmezési keretben vizsgáltam a történeteket és a szentenciákat. Annak ellenére, hogy Kömlei János könyve nem kifejezetten pedagógiai munka, sok gyermekneveléssel kapcsolatos információ és tanítás megtalálható a szövegekben. A történetek összhangban a nevelési tanácsadókkal a gyermekek nevelésének fontosságát hangsúlyozzák. A gyermek értékként jelenik meg; a szülő felelőssége, hogy a megfelelő neveltetésről gondoskodjon, ennek elmulasztása a gyermek romlásához vezet. Locke szenzualista tanai tükrében a gyermek nevelése, a számára nyújtott tapasztalatok határozzák meg életét.
Hivatkozások
Benda Kálmán (1976): A felvilágosodás és a paraszti műveltség a XVIII. századi Magyarországon. Valóság 1976/19. 4. szám. 54–61.
Falusi Mihály (1805): Az okos gyermeknevelés példája, a’ köz-nép hasznára, mellyben Röviden előadatik, miképpen kell a’ Gyermekeket születések napjától fogva, mind testi mind erköltsi tulajdonságaikra nézve hasznosann és okosann nevelni. Pozsony.
Farkas Károly (1806): Útmutatás a’ szép Nem’ nevelésére. Pest.
Fehér Katalin (2005): Sajtó és nevelés Magyarországon 1777-1849. Eötvös József Könyvkiadó, Budapest.
Fehér Katalin (2006): „Neveljünk polgárokat!” Nyilvánosság és nevelés a reformkorban. Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum, Budapest.
hufeland, Ch. W. (1802): Az Anyákhoz való jó tanátsa. Őri Fábián László (ford.) Pozsony, 1802.
Kapronczay Katalin (2000): Orvosi és egészségügyi felvilágosító irodalom a 18. századi Magyarországon. Lege artis medicinae 2000/10. 5. szám. 458–462.
Kéri Katalin (2001): Bevezetés a neveléstörténeti kutatások módszertanába. Műszaki Könyvkiadó, Budapest.
Kosáry Domokos (2003): Magyarország Európában. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Kósa László (2000): Magyar művelődéstörténet. Osiris, Budapest.
Kömlei János (1790): Szükségben segítő könyv. Pest.
Mészáros István, Németh András és Pukánszky Béla (2005): Neveléstörténet. Bevezetés a pedagógia és az iskoláztatás történetébe. Osiris Kiadó, Budapest.
Pálfi Melinda (2009): Női tudásformák egy 18. századi férfi diskurzusban. In: Fenyőné Simig Sarolta (szerk.): Alkalmazott Nyelvészeti Közlemények. Interdiszciplináris tanulmányok. Miskolci Egyetem, Miskolc. 127–139.
Pálfi Melinda (2010): Egészségnevelő könyvek a női közművelődés szolgálatában. In: Albert Gábor (szerk.): III. Képzés és Gyakorlat konferencia. Az óvodapedagógiától az andragógiáig. Kaposvári Egyetem, Kaposvár. 286–300.
Perlaki Dávid (1791): A’ gyermekeknek jó nevelésekről való rövid oktatás, mellyet a’ Szüléknek és gyermek tanítók’ ’s nevelőknek kedvekért öszve szedegetett. Komárom.
Pukánszky Béla (2006): A nőnevelés évezredei. Gondolat, Budapest.
Szabolcs Éva (2001): Kvalitatív kutatási metodológia a pedagógiában. Műszaki Könyvkiadó, Budapest.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2010 Pálfi Melinda
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.