Szokások a mindennapi digitalizmus tükrében

Válogatás a fotográfia szakos hallgatók képeiből

Szerzők

  • Zagyvai Sári MATE KC, Rippl-Rónai Művészeti Intézet, e-mail: zagyvai.sara@uni-mate.hu

DOI:

https://doi.org/10.57021/artcadia.6078

Kulcsszavak:

technológia, digitalizmus, fotográfia, hallgatók munkái, változás, szokások

Absztrakt

A cikk a technológia változásának következtében kialakuló új szokásokra koncentrál, és veszi sorra a fotográfia szakosok tavaszi szemeszterben készült munkáit a téma kapcsán. A hallgatók a “kreatív fotótervezés” tantárgy keretében fókuszálnak azokra a változásokra, amelyek befolyással vannak a hétköznapi életben az emberek viselkedésmódjára. Az új technológiák nem csupán a szokásainkra vannak hatással, de a személyiségünket kiegészítő vagy helyettesítő online identitások alakulnak ki a digitális színtereken. Az elkészült kísérleti fotográfia műfajába tartozó munkák azokat a változásokat és összefüggéseket mutatják be, amelyek az alkotók saját életét is meghatározzák. Az ekképpen elkészült reflexiók a világ változását érintő kérdésekre és a hozzájuk kapcsolódó dilemmákra hívják fel a figyelmet. Habár a fiatal alkotók természetesnek veszik az újításokat, igyekeztek körüljárni több szempontból a kérdés sok aspektusát, és összetett kérdésekre keresték a választ.

Hivatkozások

Cserhalmi Luca. “Áramlás energia és a megfoghatatlanság esztétikája, a szél mint megfoghatatlan erő.” In Echo, tanulmányok a természet esztétikai megközelítéséről, szerk. Cserhalmi Luca, Lendeczki Kinga. 77–88. Budapest: Kijárat kiadó, 2024.

Gayford, Martin és Hockney, David. Spring cannot be cancelled: David Hockney In Normandy. London: Thames & Hudson, 2021.

Jay, Martin. “The Scopic Regimes of Modernity.” In: Foster 1988. 3-29. Magyarul: “A modernitás látásrendszerei” (Fordította: Végső Roland.) Vulgo, 2000, 2. évf. 1-2. sz. https://www.c3.hu/scripta/vulgo/2/1-2/jay.htm (Megtekintés: 2024.06.15.)

McLuhan, Marshall. A Gutenberg-galaxis. Budapest: Trezor kiadó, 2001.

Odell, Jenny. How to Do Nothing, Resisting the Attention Economy. New York: Melville House, 2019.

Steigervald Krisztián. Generációk harca Hogyan értsük meg egymást? Budapest: Partvonal Kiadó, 2020.

Letöltések

Megjelent

2024-11-12

Folyóirat szám

Rovat

Műhely

Hogyan kell idézni

Szokások a mindennapi digitalizmus tükrében: Válogatás a fotográfia szakos hallgatók képeiből. (2024). ARTCADIA : A Rippl-Rónai Művészeti Intézet Lapja, 3(1), 61-69. https://doi.org/10.57021/artcadia.6078