Az egészségtan iskolai oktatásának szerepe és helye a neveléstudományban (1870-1995)

Autores/as

  • Diana Kaldau Pécsi Tudományegyetem

Resumen

Tanulmányomban áttekintettem a hazai iskola-egészségügyben és egészségnevelésben a XIX-XX. században bekövetkezett változásokat. Az általam vázolt kép persze korántsem teljes. Láthattuk, hogy a pedagógiai jellegű egészségügyi ismeretteijesztés csak a XX. sz. elején integrálódott az egészségügyi felvilágosító tevékenységbe. Pedig Fodor József, a magyar iskolaegészségügy megalapítója már 1883-ban a középiskolák számára szánt Egészségtan című könyvében a következőket írta: „Az egészségvédelem nemcsak orvosi, de pedagógiai feladat is: ha többet nevelünk, kevesebbet kell gyógyítanunk.”
Ezt az örök értékű megállapítást igyekezett minden korszak politikai vezetése szem előtt tartani, és az adott kor szellemének megfelelően kialakítani az aktuális egészségpolitikát, hol több, hol kevesebb sikerrel. A cél ilyen hosszú idő alatt sem változott, az iskola feladata, hogy sokoldalúan felkészítse a tanulóifjúságot, az egészségvédő életvitelhez szükséges ismereteket átadja, a képességeket kialakítsa - melyek a személyiségformálás fontos részei. Ebben a folyamatban azonban nélkülözhetetlenek az egészségtudomány felismerései és az általuk feltárt törvényszerűségek alapján működő evidenciák. Megfogalmazhatók továbbá azok a legfontosabb egészségvédelmi területek, melyek kiemelt szerepet kapnak fajsúlyuk és annak kapcsán, hogy az egészségkárosodás a legnagyobb lakosságréteget érinti, mint például az alkoholizmus, a dohányzás, a káros szenvedélyek elleni küzdelem, a szociális és gyermekgondozás, elsősegélynyújtás, balesetvédelem, fertőző betegségek megelőzése.
Az egészégnevelésben alkalmazható szervezeti formák, színterek, eszközök és módszerek széles választéka áll ma már rendelkezésünkre. Eljutottunk a hagyományos oktatási formától, a frontális osztálymunkától a kiscsoportos és egyéni foglalkozásokhoz, a szabadidős tevékenységekhez, mint erdei iskola, múzeumi foglalkozás, versenyek. A tanulók öntevékenységén alapuló szocialista mozgalmak átalakultak a ma már igen hatékony, pszichológiailag-szociológiailag jól megalapozott kortárssegítéssé.

Publicado

2008-12-28

Número

Sección

Tanulmányok

Cómo citar

Az egészségtan iskolai oktatásának szerepe és helye a neveléstudományban (1870-1995). (2008). Képzés és Gyakorlat : Neveléstudományi folyóirat, 6(2-3), 3-19. https://journal.uni-mate.hu/index.php/trainingandpractice/article/view/5384