Tizenkét évesek barátkozási szokásai és baráti kapcsolatai az iskola tükrében
Resumen
Dolgozatomban a tizenkét éves korosztály baráti kapcsolatait és barátkozási szokásait vizsgálom, különös tekintettel az iskolai barátságokra. Az iskolai barátságok jelentős mértékben meghatározzák a gyerekek viselkedését az iskola falain belül és kívül is. Két Borsod-Abaúj-Zemplén megyei általános iskola négy hatodikos osztályának a diákjai töltötték ki a szociometriát és a barátkozási szokásokról készült kérdőívet. Arra törekedtem, hogy megtudjam: mit is jelent a barátság a tizenkét éves diákoknak; hol és hogyan kötik baráti kapcsolataikat, valamint azt, hogy a nem és a településtípus figyelembevétele differenciálja-e a diákok barátkozási szokásait és baráti kapcsolatait. Eredményeim szerint a nem és a településtípus nem befolyásolja a barátságokat. Feltételezésem szerint ezt a jelenséget az internet használatának terjedésével lehet magyarázni, amely kiküszöböli a földrajzi távolság okozta nehézségeket.
Referencias
Csepeli György (2001): A szervezkedő ember: a szervezeti élet szociálpszichológiája. Osiris Kiadó, Budapest.
Kolominszkij, Jakov L. (1980): A szociometriái helyzetet (pozíciót) befolyásoló tényezők. In: Pataki Ferenc (szerk.): Csoportlélektan. Gondolat Kiadó, Budapest. 391–430.
Kon, Igor Szemjonovics (1977): A barátság. Fordította Csepeli György. Kossuth Könyvkiadó, Budapest.
Martonné Tamás Márta (2007): Pályaválasztás és szelekció. A szociometriái módszer alkalmazása alsó- és középfokú oktatási intézményekben. ELTE PPK Tanárképzési és -továbbképzési Központ, Budapest.
Mönks, Franz J. (1998): Fejlődéslélektan. 2. kiadás Fitt Image Kiválasztó, Tanácsadó és Képző Társaság - Ego School, Budapest - Szentendre.
Dr. Tóth László (2005): Pszichológia a tanításban. Pedellus Tankönyvkiadó Kft. Debrecen.
Descargas
Publicado
Número
Sección
Licencia
Derechos de autor 2009 Sebő Anita Szilvia
Esta obra está bajo una licencia internacional Creative Commons Atribución-NoComercial-SinDerivadas 4.0.