Fenntartható vízgazdálkodás és vízellátás
DOI:
https://doi.org/10.56617/tl.3809Kulcsszavak:
Vízgazdálkodás, Öntöző rendszerek, Termelékenység, KörnyezetvédelemAbsztrakt
A világ minden táján, a globális felmelegedés következtében, a vízgazdálkodás egyre fontosabb kérdéssé válik. Jelenleg a legnagyobb vízfelhasználó a mezőgazdasági szektor. A fejlődő országokban, nemzetgazdasági szempontból is vizsgálva, a mezőgazdasági szektor vízfelhasználásának alapját 80%-ban a folyókból származó vizek adják. A fejlett országokat tekintve, a vízgazdálkodással összefüggésben, a mezőgazdasági szektor 65%-ot jelent az éves GDP 3-5%-ból. A további 35% az ipari szektor, a szolgáltató szektor és lakosság vízfelhasználását jelenti. A mezőgazdasági szektorban a víz nagyon jelentős tényező. Számos más tevékenységre van hatással. Többek között az öntözési rendszerek magyar és nemzetközi szintű fejlődése is hatást gyakorolt az élelmiszeriparra. Állami és magánszektori szinten is elterjedtek lettek a világban a nagy és a kisméretű öntözési rendszerek. A nemzeti kormányok biztosítják a terveztetést, a különféle pénzügyi és beruházás támogatásokat, és sok esetben a gazdálkodók külön támogatást is kapnak. Ez a tanulmány a kis és nagyméretű öntözési rendszerek jelentőségét elemzi a rendelkezésre álló források és kis és nagygazdaságok termelési struktúrájának viszonylatában.
Hivatkozások
Dobó, E., Fekete-Farkas, M., Kumar Singh, M., Szűcs, I. 2006: Ecological-economic analysis of climate change on food system and agricultural vulnerability: a brief overview. Cereal Research Communications 34(1): 777−781. https://doi.org/10.1556/CRC.34.2006.1.193
FAO/TCP 1993: National water resources policy. FAO, Rome.
FAO-TSS-1 1993: National action programme for environment and development. FAO, Rome
FAO/UNFPA/IIASA 1984: Potential population – supporting capacities of lands in the developing world. Report, FAO, Rome (IIASA= International Institute for Applied System Analysis)
Falkenmark M. 1986: Fresh water – Time for a modified approach. AMBIO XV (14)
Fogarassy Cs., Káposzta J., Nagy H. 2007: Externality aggregation of the field of biomass production. Engineering for Rural Development, 6th Scientific Conference, Latvia University of Agriculture − Jelgava 96−101.
Gregory P. I. 1989: Water use efficiency of crops in the semi arid tropics. In: Soil, crop and water managementin the Soudano-Sahelian zone. ICRISAT (= International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics).
Ligetvári F., Urbán L., Zsarnóczai J. S. 2008: Some ideas about history of environmental economics concerning Hungarian and international experiences. Economics of Sustainable Agriculture 2: 233−248.
Mughram Y. A., Zsarnóczai J. S. 2008: Irrigation Possibility in Middle East and North Africa. VII. Alps-Adria Scientific Workshop on Soil-Plant Interrelations In: Hidvégi Sz. (ed.): Crop Production p. 36.
Oldeman L. R. 1994: The global extent of soil degradation. Soil Resilience and sustainable land use pp. 99−117.
Urbán L. 2006: Waste Management of Hungarian agriculture from the beginning of 1950s till middle of 1980s. Economics of Sustainable Agriculture 1: 103−115.
Várallyay Gy. 2007: Global climatic changes: national influences and reply. Journal of Agricultural Chemistry and Soil Science 56, 199−202.
Walling D. 1987: Rainfull, runoff and erosion of the land: a global view. Energetics of Physical Environment 89−117.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2012 Czikkely Márton, M. Itimad Ibrahim, Zsarnóczai J. Sándor
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A folyóirat Open Access (Gold). Cikkeire a Creative Commons 4.0 standard licenc alábbi típusa vonatkozik: CC-BY-NC-ND-4.0. Ennek értelmében a mű szabadon másolható, terjeszthető, bemutatható és előadható, azonban nem használható fel kereskedelmi célokra (NC), továbbá nem módosítható és nem készíthető belőle átdolgozás, származékos mű (ND). A licenc alapján a szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetni a szerző nevét és a szerzői mű címét (BY).